Schi fond la Jocurile Olimpice de iarnă din 2022 - sprint clasic echipe (feminin)
Schi fond la Jocurile Olimpice de iarnă din 2022 | |||
---|---|---|---|
clasic | masculin | feminin | |
schiatlon | masculin | feminin | |
sprint liber | masculin | feminin | |
sprint clasic echipe | masculin | feminin | |
start în masă | masculin | feminin | |
ștafetă | masculin | feminin |
Proba de schi fond sprint clasic pe echipe feminin de la Jocurile Olimpice de iarnă din 2022 de la Beijing, China a avut loc pe 16 februarie 2022[1] la Centrul de schi nordic și biatlon din Guyangshu din Zhangjiakou.
Program
Orele sunt orele Chinei (ora României + 6 ore).
Dată | Ora | Rundă |
---|---|---|
16 februarie | 17:00-17:40 19:00-19:20 | Semifinale Finală |
Rezultate
Semifinale
Loc | Seria | Număr de concurs | Țară | Sportivi | Timp[2] | Note |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | 4 | Germania | Katharina Hennig Victoria Carl | 23:02,08 | C |
2 | 1 | 1 | Statele Unite ale Americii | Rosie Brennan Jessie Diggins | 23:06,11 | C |
3 | 1 | 5 | Austria | Teresa Stadlober Lisa Unterweger | 23:08,34 | C |
4 | 1 | 2 | Elveția | Laurien van der Graaff Nadine Fähndrich | 23:30,86 | C |
5 | 1 | 7 | China | Chi Chunxue Li Xin | 23:43,93 | |
6 | 1 | 6 | Canada | Katherine Stewart-Jones Dahria Beatty | 24:03,72 | |
7 | 1 | 3 | Slovenia | Eva Urevc Anamarija Lampič | 24:10,14 | |
8 | 1 | 11 | Australia | Jessica Yeaton Casey Wright | 25:13,42 | |
9 | 1 | 8 | Ucraina | Yuliya Krol Maryna Antsybor | 25:46,04 | |
10 | 1 | 10 | Croația | Tena Hadžić Vedrana Malec | 26:29,23 | |
11 | 1 | 13 | Letonia | Kitija Auziņa Estere Volfa | 26:46,26 | |
12 | 1 | 12 | Turcia | Ayșenur Duman Özlem Ceren Dursun | 98 Depășit | |
99 | 1 | 9 | Belarus | Anastasia Kirillova Hanna Karaliova | 99 Nu au luat startul | |
1 | 2 | 14 | COR | Yuliya Stupak Natalya Nepryayeva | 23:00,47 | C |
2 | 2 | 16 | Finlanda | Kerttu Niskanen Krista Pärmäkoski | 23:00,82 | C |
3 | 2 | 15 | Suedia | Maja Dahlqvist Jonna Sundling | 23:01,40 | C |
4 | 2 | 17 | Norvegia | Tiril Udnes Weng Maiken Caspersen Falla | 23:05,06 | C |
5 | 2 | 21 | Franța | Mélissa Gal Léna Quintin | 23:26,28 | LL |
6 | 2 | 20 | Polonia | Izabela Marcisz Monika Skinder | 23:32,34 | LL |
7 | 2 | 19 | Italia | Caterina Ganz Lucia Scardoni | 23:47,06 | |
8 | 2 | 18 | Cehia | Kateřina Janatová Petra Hynčicová | 23:55,59 | |
9 | 2 | 23 | Estonia | Mariel Merlii Pulles Keidy Kaasiku | 24:47,51 | |
10 | 2 | 22 | Kazahstan | Nadezhda Stepashkina Kseniya Shalygina | 24:57,59 | |
11 | 2 | 24 | Coreea de Sud | Han Da-som Lee Eui-jin | 26:55,52 | |
12 | 2 | 26 | Brazilia | Jaqueline Mourão Eduarda Ribera | 98 Depășit | |
13 | 2 | 25 | Grecia | Maria Ntanou Nefeli Tita | ||
14 | 2 | 27 | Lituania | Eglė Savickaitė Ieva Dainytė |
Finala
Loc | Număr de concurs | Țară | Sportivi | Timp[3] | Diferență |
---|---|---|---|---|---|
1 | 4 | Germania | Katharina Hennig Victoria Carl | 22:09,85 | — |
2 | 15 | Suedia | Maja Dahlqvist Jonna Sundling | 22:10,02 | +0,17 |
3 | 14 | COR | Yuliya Stupak Natalya Nepryayeva | 22:10,56 | +0,71 |
4 | 16 | Finlanda | Kerttu Niskanen Krista Pärmäkoski | 22:13,71 | +3,86 |
5 | 1 | Statele Unite ale Americii | Rosie Brennan Jessie Diggins | 22:22,78 | +12,93 |
6 | 5 | Austria | Teresa Stadlober Lisa Unterweger | 22:55,25 | +45,40 |
7 | 2 | Elveția | Laurien van der Graaff Nadine Fähndrich | 23:02,09 | +52,24 |
8 | 17 | Norvegia | Tiril Udnes Weng Maiken Caspersen Falla | 23:15,28 | +65,43 +1:05,43 |
9 | 20 | Polonia | Izabela Marcisz Monika Skinder | 23:48,01 | +98,16 +1:38,16 |
10 | 21 | Franța | Mélissa Gal Léna Quintin | 24:04,92 | +115,07 +1:55,07 |
Referințe
Legături externe
- en Women's Team Sprint Classic Final Results - Olympic Cross-Country Skiing Arhivat în , la Wayback Machine.