Baschet la Jocurile Olimpice de vară din 1996
Baschet la Jocurile Olimpice de vară din 1996 | |||||||||||
Detalii | |||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Locație | Atlanta | ||||||||||
Perioadă | 20 iulie - 4 august 1996 | ||||||||||
Participanți | 284 (141 de bărbați și 143 de femei) din 19 țări | ||||||||||
Nr. de probe | |||||||||||
Masculin | Feminin | Mixt | |||||||||
Individual | 0 | 0 | 0 | ||||||||
Echipe | 1 | 1 | 0 | ||||||||
Baschet la Jocurile Olimpice | |||||||||||
| |||||||||||
Probele sportive de baschet la Jocurile Olimpice de vară din 1996 s-au desfășurat în perioada 20 iulie - 4 august 1996, la Atlanta în Statele Unite. Au fost 12 echipe masculine și 12 echipe feminine. Podiumul masculin a fost ocupat de către Statele Unite ale Americii, Iugoslavia, respectiv Lituania, iar cel feminin de către Statele Unite ale Americii, Brazilia, respectiv Australia.
Podium
Categorie | Aur | Argint | Bronz |
Masculin | Statele Unite ale Americii Charles Barkley Penny Hardaway Grant Hill Hakeem Olajuwon Karl Malone Reggie Miller Shaquille O'Neal Gary Payton Scottie Pippen Mitch Richmond David Robinson John Stockton | Iugoslavia Dejan Tomašević Miroslav Berić Dejan Bodiroga Željko Rebrača Predrag Danilović Vlade Divac Aleksandar Đorđević Saša Obradović Žarko Paspalj Zoran Savić Nikola Lončar Milenko Topić | Lituania Arvydas Sabonis Rimas Kurtinaitis Darius Lukminas Saulius Štombergas Eurelijus Žukauskas Šarūnas Marčiulionis Mindaugas Žukauskas Gintaras Einikis Andrius Jurkūnas Artūras Karnišovas Rytis Vaišvila Tomas Pačėsas |
Feminin | Statele Unite ale Americii Teresa Edwards Dawn Staley Ruthie Bolton Sheryl Swoopes Jennifer Azzi Lisa Leslie Carla McGhee Katy Steding Katrina Felicia McClain Rebecca Lobo Venus Lacy Nikki McCray | Brazilia Hortência Marcari Oliva Maria Angelica Adriana Aparecida Santos Leila Sobral Maria Paula Silva Janeth Arcain Roseli Gustavo Marta Sobral Silvinha Alessandra Oliveira Cintia Santos Claudia Maria Pastor | Australia Robyn Maher Allison Cook Sandy Brondello Michele Timms Shelley Sandie Trisha Fallon Michelle Chandler Fiona Robinson Carla Boyd Jenny Whittle Rachael Sporn Michelle Brogan |
Faza eliminatorie
Masculin
Semifinale | Finala | ||||||
Iugoslavia | 66 | ||||||
Lituania | 58 | ||||||
Statele Unite ale Americii | 95 | ||||||
Iugoslavia | 69 | ||||||
Finala mică | |||||||
Statele Unite ale Americii | 101 | Australia | 74 | ||||
Australia | 73 | Lituania | 80 |
Feminin
Semifinale | Finala | ||||||
Brazilia | 81 | ||||||
Ucraina | 60 | ||||||
Statele Unite ale Americii | 111 | ||||||
Brazilia | 87 | ||||||
Finala mică | |||||||
Statele Unite ale Americii | 93 | Ucraina | 56 | ||||
Australia | 71 | Australia | 66 |
|
|