Svømming under VM i svømmesport 2019 – 100 meter fri kvinner
Svømming under VM i svømmesport 2019 – 100 meter fri kvinner | |||
---|---|---|---|
Konkurranse | 100 meter fri kvinner | ||
Arrangement | VM i svømming 2019 | ||
Sted | Gwangju i Sør-Korea | ||
Arena | Nambu University Municipal Aquatics Center | ||
Dato | 25. juli (forsøksheat og semifinaler) 26. juli (finale) | ||
Deltakere | 93 | ||
Deltakernasjoner | 85 | ||
Vinnertid | 52,04 AM | ||
Medaljevinnere | |||
Simone Manuel, USA | |||
Cate Campbell, Australia | |||
Sarah Sjöström, Sverige | |||
Forrige | Budapest 2017 | ||
Neste | Budapest 2022 |
VM i svømmesport 2019 Gwangju, Sør-Korea | |||
---|---|---|---|
Stuping | |||
Individuelt | |||
1 m | menn | kvinner | |
3 m | menn | kvinner | |
10 m | menn | kvinner | |
Synkron | |||
3 m | menn | kvinner | |
10 m | menn | kvinner | |
Mixed | 3 m | 10 m | |
Lag | |||
Høydestuping | |||
| |||
Maratonsvømming | |||
5 km | menn | kvinner | |
10 km | menn | kvinner | |
25 km | menn | kvinner | |
Lag | lag | ||
Svømming | |||
Fristil | |||
50 m | menn | kvinner | |
100 m | menn | kvinner | |
200 m | menn | kvinner | |
400 m | menn | kvinner | |
800 m | menn | kvinner | |
1500 m | menn | kvinner | |
Ryggsvømming | |||
50 m | menn | kvinner | |
100 m | menn | kvinner | |
200 m | menn | kvinner | |
Brystsvømming | |||
50 m | menn | kvinner | |
100 m | menn | kvinner | |
200 m | menn | kvinner | |
Butterfly | |||
50 m | menn | kvinner | |
100 m | menn | kvinner | |
200 m | menn | kvinner | |
Individuell medley | |||
200 m | menn | kvinner | |
400 m | menn | kvinner | |
Fristafett | |||
4×100 m | menn | kvinner | |
4×200 m | menn | kvinner | |
Medleystafett | |||
4×100 m | menn | kvinner | |
Synkronsvømming | |||
Solo | teknisk | fri | |
Duett | teknisk | fri | |
Lag | teknisk | fri | |
kombinasjon | |||
Highlight | highlight | ||
Mix duett | teknisk | fri | |
Vannpolo | |||
|
100 meter fri kvinner er en svømmeøvelse som blir arrangert under VM i svømming 2019 i Gwangju i Sør-Korea 25. og 26. juli 2019.[1][2]
Rekorder
Før konkurransene var gjeldende verdens- og mesterskapsrekorder som følger:
Navn | Nasjon | Tid | Sted | Dato | |
---|---|---|---|---|---|
Verdensrekord | Sarah Sjöström | Sverige | 51,71 | Budapest, Ungarn | 23. juli 2017 |
Mesterskapsrekord | Sarah Sjöström | Sverige | 51,71 | Budapest, Ungarn | 23. juli 2017 |
Resultater
Forsøksheat
Forsøksheatene ble svømt 25. juli fra kl. 10:00 lokal tid.[3]
Plassering | Heat | Bane | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 8 | 4 | Simone Manuel | USA | 53.10 | Q |
2 | 10 | 5 | Sarah Sjöström | Sverige | 53.11 | Q |
3 | 8 | 7 | Anna Hopkin | Storbritannia | 53.21 | Q |
4 | 10 | 4 | Cate Campbell | Australia | 53.36 | Q |
5 | 9 | 3 | Femke Heemskerk | Nederland | 53.56 | Q |
6 | 10 | 3 | Mallory Comerford | USA | 53.57 | Q |
7 | 9 | 4 | Emma McKeon | Australia | 53.58 | Q |
8 | 8 | 5 | Charlotte Bonnet | Frankrike | 53.67 | Q |
9 | 9 | 6 | Maria Kameneva | Russland | 53.68 | Q |
10 | 9 | 5 | Taylor Ruck | Canada | 53.69 | Q |
11 | 10 | 2 | Freya Anderson | Storbritannia | 53.77 | Q |
12 | 10 | 6 | Siobhan Haughey | Hongkong | 53.81 | Q |
13 | 10 | 7 | Béryl Gastaldello | Frankrike | 53.95 | Q |
14 | 8 | 3 | Ranomi Kromowidjojo | Nederland | 53.99 | Q |
15 | 9 | 2 | Michelle Coleman | Sverige | 54.01 | Q |
16 | 9 | 0 | Zhu Menghui | Kina | 54.25 | Q |
17 | 8 | 9 | Julie Meynen | Luxembourg | 54.44 | |
18 | 7 | 4 | Maria Ugolkova | Sveits | 54.54 | |
19 | 8 | 1 | Barbora Seemanová | Tsjekkia | 54.62 | |
20 | 9 | 8 | Erin Gallagher | Sør-Afrika | 54.64 | |
21 | 7 | 5 | Andrea Murez | Israel | 54.67 | |
22 | 8 | 2 | Federica Pellegrini | Italia | 54.68 | |
22 | 10 | 8 | Katarzyna Wilk | Polen | 54.68 | |
24 | 8 | 8 | Veronika Andrusenko | Russland | 54.78 | |
25 | 10 | 9 | Neža Klančar | Slovenia | 54.88 | |
26 | 10 | 1 | Rika Omoto | Japan | 54.89 | |
27 | 7 | 3 | Valentine Dumont | Belgia | 54.90 | |
28 | 6 | 4 | Farida Osman | Egypt | 54.93 | |
29 | 8 | 0 | Lidón Muñoz del Campo | Spania | 55.23 | |
30 | 7 | 2 | Theodora Drakou | Hellas | 55.50 | |
31 | 10 | 0 | Anika Apostalon | Tsjekkia | 55.51 | |
32 | 9 | 9 | Quah Ting Wen | Singapore | 55.60 | |
33 | 9 | 7 | Signe Bro | Danmark | 55.65 | |
34 | 7 | 7 | Selen Özbilen | Tyrkia | 55.71 | |
35 | 7 | 6 | Jeong So-eun | Sør-Korea | 55.86 | |
36 | 6 | 5 | Remedy Rule | Filippinene | 56.13 | |
37 | 7 | 8 | Ieva Maluka | Latvia | 56.19 | |
38 | 7 | 0 | Aksana Dziamidava | Belarus | 56.33 | |
39 | 6 | 3 | Kalia Antoniou | Kypros | 56.53 | |
40 | 7 | 9 | Aleksa Gold | Estland | 56.62 | |
41 | 6 | 7 | Anicka Delgado | Ecuador | 56.67 | |
42 | 6 | 9 | Elan Daley | Bermuda | 57.00 | |
43 | 6 | 6 | Snæfríður Jórunnardóttir | Island | 57.34 | |
44 | 6 | 2 | Karen Torrez | Bolivia | 57.37 | |
45 | 6 | 8 | Sirena Rowe | Colombia | 57.42 | |
46 | 6 | 1 | Allyson Ponson | Aruba | 57.67 | |
47 | 5 | 4 | Matelita Buadromo | Fiji | 57.93 | |
48 | 2 | 3 | Talita Baqlah | Jordan | 58.06 | |
49 | 5 | 3 | Mariel Mencia | Den dominikanske republikk | 58.82 | |
50 | 6 | 0 | Gabriela Santis | Guatemala | 58.93 | |
51 | 5 | 2 | Maria Brunlehner | Kenya | 59.08 | |
51 | 5 | 5 | Maria Schutzmeier | Nicaragua | 59.08 | |
53 | 4 | 5 | Natalya Kritinina | Usbekistan | 59.19 | |
54 | 2 | 1 | Catarina Sousa | Angola | 59.28 | |
55 | 5 | 6 | Mya Azzopardi | Malta | 59.37 | |
56 | 5 | 7 | Lauren Hew | Caymanøyene | 59.57 | |
57 | 4 | 8 | Nikol Merizaj | Albania | 59.60 | |
58 | 5 | 1 | Inés Remersaro | Uruguay | 59.69 | |
59 | 4 | 2 | Batbayaryn Enkhkhüslen | Mongolia | 59.76 | |
60 | 4 | 6 | Jeanne Boutbien | Senegal | 59.79 | |
61 | 5 | 0 | Ani Poghosyan | Armenia | 59.89 | |
62 | 4 | 4 | Lina Khiyara | Marokko | 59.93 | |
63 | 4 | 3 | Mariam Imnadze | Georgia | 59.97 | |
64 | 5 | 8 | Catharine Cooper | Panama | 60.08 1:00.08 | |
65 | 4 | 1 | Mikaili Charlemagne | Saint Lucia | 60.27 1:00.27 | |
66 | 4 | 9 | Zaira Forson | Ghana | 60.29 1:00.29 | |
67 | 5 | 9 | Paige van der Westhuizen | Zimbabwe | 60.47 1:00.47 | |
68 | 4 | 7 | Samantha Roberts | Antigua og Barbuda | 60.53 1:00.53 | |
69 | 4 | 0 | Gaurika Singh | Nepal | 60.62 1:00.62 | |
70 | 3 | 4 | Anastasiia Filina | Kirgisistan | 61.07 1:01.07 | |
71 | 3 | 3 | Abiola Ogunbanwo | Nigeria | 61.31 1:01.31 | |
72 | 3 | 5 | Anđela Antunović | Montenegro | 61.38 1:01.38 | |
73 | 3 | 2 | Yusra Mardini | FINA Independent Athletes | 61.75 1:01.75 | |
74 | 3 | 6 | Fjorda Shabani | Kosovo | 62.04 1:02.05 | |
75 | 3 | 0 | Georgia-Leigh Vele | Papua Ny-Guinea | 62.45 1:02.45 | |
76 | 2 | 9 | Latroya Pina | Kapp Verde | 63.88 1:03.88 | |
76 | 3 | 7 | Ssubi Katumba | Uganda | 63.88 1:03.88 | |
78 | 3 | 8 | Mya de Freitas | Saint Vincent og Grenadinene | 63.91 1:03.91 | |
79 | 3 | 1 | Mineri Gomez | Guam | 65.11 1:05.11 | |
80 | 2 | 6 | Mishael Ayub | Pakistan | 65.58 1:05.58 | |
81 | 1 | 2 | Alaa Binrajab | Bahrain | 67.08 1:07.08 | |
81 | 3 | 9 | Margie Winter | Mikronesiaføderasjonen | 67.08 1:07.08 | |
83 | 2 | 8 | Osisang Chilton | Palau | 67.36 1:07.36 | |
84 | 2 | 2 | Charissa Panuve | Tonga | 68.00 1:08.00 | |
85 | 1 | 4 | Jennifer Harding-Marlin | Saint Kitts og Nevis | 68.05 1:08.05 | |
86 | 2 | 0 | Ekaterina Bordachyova | Tadsjikistan | 70.13 1:10.13 | |
87 | 1 | 5 | Jin Ju Thompson | Nord-Marianene | 70.31 1:10.31 | |
88 | 1 | 3 | Nada Arakji | Qatar | 72.91 1:12.91 | |
89 | 2 | 4 | Tayamika Chang'anamuno | Malawi | 73.46 1:13.46 | |
90 | 1 | 7 | Lina Selo | Etiopia | 74.88 1:14.88 | |
91 | 2 | 5 | Imelda Ximenes | Øst-Timor | 78.03 1:18.03 | |
92 | 1 | 6 | Roukaya Mahamane | Niger | 81.51 1:21.51 | |
93 | 2 | 7 | Haneen Ibrahim | Sudan | 82.18 1:22.18 | |
94 - | 7 | 1 | Evelyn Verrasztó | Ungarn | 99.99 DNS | |
8 | 6 | Penny Oleksiak | Canada | |||
9 | 1 | Yang Junxuan | Kina |
Semifinaler
Semifinaler ble svømt 25. juli fra kl. 20:11 lokal tid.[4]
Semifinale 1
Plassering | Bane | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
1 | 4 | Sarah Sjöström | Sverige | 52.43 | Q |
2 | 5 | Cate Campbell | Australia | 52.71 | Q |
3 | 2 | Taylor Ruck | Canada | 53.04 | Q |
4 | 3 | Mallory Comerford | USA | 53.10 | Q |
5 | 1 | Ranomi Kromowidjojo | Nederland | 53.43 | |
6 | 7 | Siobhan Haughey | Hongkong | 53.45 | |
7 | 6 | Charlotte Bonnet | Frankrike | 53.62 | |
8 | 8 | Zhu Menghui | Kina | 54.07 |
Semifinale 2
Plassering | Bane | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
1 | 6 | Emma McKeon | Australia | 52.77 | Q |
2 | 3 | Femke Heemskerk | Nederland | 53.16 | Q |
3 | 4 | Simone Manuel | USA | 53.31 | Q |
3 | 7 | Freya Anderson | Storbritannia | 53.31 | Q |
5 | 2 | Maria Kameneva | Russland | 53.45 | NR |
6 | 5 | Anna Hopkin | Storbritannia | 53.65 | |
7 | 1 | Béryl Gastaldello | Frankrike | 54.31 | |
8 | 8 | Michelle Coleman | Sverige | 54.56 |
Finale
Finalen ble svømt 26. juli kl. 20:02 lokal tid.[5]
Plassering | Bane | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommetarer |
---|---|---|---|---|---|
01 | 1 | Simone Manuel | USA | 52.04 | AM |
02 | 5 | Cate Campbell | Australia | 52.43 | |
03 | 4 | Sarah Sjöström | Sverige | 52.46 | |
4 | 3 | Emma McKeon | Australia | 52.75 | |
5 | 6 | Taylor Ruck | Canada | 53.03 | |
6 | 7 | Femke Heemskerk | Nederland | 53.05 | |
7 | 2 | Mallory Comerford | USA | 53.22 | |
8 | 8 | Freya Anderson | Storbritannia | 53.44 |