Suzann Pettersen tok fem NM-gull på rad fra 1996 til 2000 Henrik Bjørnstad vant også NM i 1996 Liste over norgesmestere i golf omfatter golfspillere som har vunnet norgesmesterskapet i golf.
Det har vært arrangert norgesmesterskap i golf siden 1925 for herrer og 1932 for damer (med unntak av årene 1940–46 og 1950).[1] Turneringen ble da benevnt Åpent Norsk Mesterskap. Frem til stiftelsen av Norges Golfforbund i 1948 var mesterskapet nærmest som et klubbmesterskap i Oslo Golfklubb å regne. Golfforbundet overtok ansvaret for mesterskapene i 1949, men det ble fortsatt arrangert av og spilt på banen til Oslo Golfklubb frem til 1959. Benevnelsen norsk mesterskap ble brukt fra 1956.[2]
Anniken Langaard (Oslo Golfklubb) har vunnet det individuelle norgesmesterskapet flest ganger på damesiden (åtte mellom 1959 og 1966), mens Olaf S. Heyerdahl (Oslo Golfklubb) har flest titler på herrsiden (ti mellom 1930 og 1951). Vinnerne har siden 1970 (for herrer) og 1976 (for damer) mottatt kongepokalen.[2]
Første gang et NM-gull havnet utenfor Oslo, var da bergenseren Johan J. Horn vant i 1966. Første gang Oslo Golfklubb ikke vant i dameklassen, var i 1974. Vinneren Vivi Marstrand hadde imidlertid allerede vunnet NM i 1967, da som Vivi Horn og medlem i Oslo Golfklubb. Dermed ble Elin Malde fra Stavanger Golfklubb i 1986 den første vinneren som ikke spilte eller hadde spilt for Oslo Golfklubb.
Norgesmesterskapet var for første gang åpent for profesjonelle spillere i 2004.[3]
Spilleformatet var matchspill til og med 1967, og fra da av har det vært slagkonkurranse.[4] Mesterskapet ble spilt over to dager med 36 hull per dag til og med 2002, og deretter har det vært spilt over fire dager med 18 hull per dag.
I dag arrangerer Golfforbundet også NM i matchspill, NM for lag (klubblag), junior-NM, junior-NM for lag, senior-NM, NM Mid-amatør (laveste alder 25 år), NM for funksjonshemmede og døve og NM i matchspill for funksjonshemmede og døve.[5]
Norgesmestere År Arrangør Damer Klubb Kongepokal Herrer Klubb Kongepokal 2023 Bjaavann GK Dorthea Forbrigd Oslo GK Ja Mats Ege Stavanger GK Ja 2022 Gamle Fredrikstad Vilde Marie Nystrøm Stavanger Ja Michael Mjaaseth Oslo Ja 2021 Miklagard Julie Boysen Hillestad Miklagard Ja Andreas Halvorsen Larvik Ja 2020 Holtsmark Celine Borge Vestfold Ja Kristian Krogh Drammen Ja 2019 Losby Dorthea Forbrigd Oslo Ja Kevin André Wright Miklagard Ja 2018 Sola Karoline Stormo Arendal & Omegn Ja Markus Braadlie Miklagard Ja 2017 Atlungstad Karoline Lund Losby Ja Mikkel Antonsen Drøbak Ja 2016 Skjeberg Tonje Daffinrud Vestfold Ja Ole Berge Ramsnes Stavanger Ja 2015 Borre Marthe Wold Stavanger Ja Aksel Kristoffer Olsen Stavanger Ja 2014 Tyrifjord Mariell Bruun Larvik Ja Viktor Hovland Drøbak Ja 2013 Stiklestad Cesilie Hagen Drammen Ja Elias Bertheussen (2/2) Trondheim Ja 2012 Oslo Marita Engzelius (3/3) Oslo Ja Elias Bertheussen (1/2) Trondheim Ja 2011 Bjaavann Solveig Helgesen Bjørnefjorden Ja Andreas Gjesteby Drammen Ja 2010 Byneset Marita Engzelius (2/3) Oslo Ja Espen Kofstad (2/2) Losby Ja 2009 Meland Rachel Raastad Kjekstad Ja Knut Børsheim Fana Ja 2008 Vestfold Lene Krog (2/2) Drammen Ja Espen Kofstad (1/2) Losby Ja 2007 Onsøy Marita Engzelius (1/3) Oslo Ja Lars Petter Brovold Onsøy Ja 2006 Stavanger Monica Gundersrud (2/2) Elverum Ja André Thorsen Sola Ja 2005 Sorknes Monica Gundersrud (1/2) Elverum Ja Øyvind Rojahn (2/2) Moss & Rygge Ja 2004 Losby June Bolme Losby Ja Eirik Tage Johansen (3/3) Stavanger Ja 2003 Sola Lene Krog (1/2) Drammen Ja Eirik Tage Johansen (2/3) Stavanger Ja 2002 Arendal & Omegn Camilla Guriby Hilland Bærum Ja Torstein Nævestad Oslo Ja 2001 Hauger Ingrid Martens Sorknes Ja Eirik Tage Johansen (1/3) Stavanger Ja 2000 Grenland Suzann Pettersen (5/5) Oslo Ja Jan-Are Larsen Borregaard Ja 1999 Oslo Suzann Pettersen (4/5) Oslo Ja Peter Kaensche Hauger Ja 1998 Larvik Suzann Pettersen (3/5) Oslo Ja Kristian Svalheim (2/2) Kristiansand Ja 1997 Stavanger Suzann Pettersen (2/5) Oslo Ja Morten Hæraas Kristiansand Ja 1996 Borre Suzann Pettersen (1/5) Oslo Ja Henrik Bjørnstad Oslo Ja 1995 Nes Verk Vibeke Stensrud (4/4) Oslo Ja Knut Ekjord (3/3) Oslo Ja 1994 Vestfold Cecilie Lundgreen Borregaard Ja Knut Ekjord (2/3) Oslo Ja 1993 Elverum Vibeke Stensrud (3/4) Oslo Ja Kristian Svalheim (1/2) Kristiansand Ja 1992 Stavanger Christine Norvang Borregaard Ja Knut Ekjord (1/3) Oslo Ja 1991 Oslo Vibeke Stensrud (2/4) Oslo Ja Øyvind Rojahn (1/2) Borregaard Ja 1990 Borre Vibeke Stensrud (1/4) Oslo Ja Bjørn Hage Bergen Ja 1989 Stavanger Anna Dønnestad (5/5) Oslo Ja Tore Chr. Sviland (4/4) Stavanger Ja 1988 Oslo Elizabeth Vinter Oslo Ja Thomas Nielsen Oslo Ja 1987 Vestfold Elin Malde (2/2) Stavanger Ja Tom Edseth Oslo Ja 1986 Stavanger Elin Malde (1/2) Stavanger Tom Fredriksen (2/2) Stavanger Ja 1985 Oslo Anna Dønnestad (4/5) Oslo Ja Eric Bjerkholt Oslo Ja 1984 Vestfold Anna Dønnestad (3/5) Oslo Ja Tom Fredriksen (1/2) Stavanger Ja 1983 Oslo Jannicke Nielsen Oslo Ja Gard Midtvåge Borregaard Ja 1982 Stavanger Anna Dønnestad (2/5) Oslo Ja Tore Chr. Sviland (3/4) Stavanger Ja 1981 Vestfold Anna Dønnestad (1/5) Oslo Ja Ragnvald Risan Trondheim Ja 1980 Oslo Lilly Gulliksen (3/3) Oslo Ja[6] Tore Chr. Sviland (2/4) Stavanger Ja 1979 Stavanger Lilly Gulliksen (2/3) Oslo Ja Tore Chr. Sviland (1/4) Stavanger Ja 1978 Oslo Mette Reuss (6/6) Oslo Erik Dønnestad (3/3) Oslo Ja 1977 Stavanger Lilly Gulliksen (1/3) Oslo Leif Ramsnes Stavanger Ja 1976 Oslo Mette Reuss (5/6) Oslo Ja[7] Alexander Vik (2/2) Oslo 1975 Stavanger Mette Reuss (tidl. Rinde) (4/6) Oslo Per Berge Bergen Ja 1974 Oslo Vivi Marstrand (tidl. Horn) (2/2) Trondheim Johan J. Horn (2/2) Bergen Ja 1973 Stavanger Mette Rinde (3/6) Oslo Alexander Vik (1/2) Oslo Ja 1972 Oslo Mette Rinde (2/6) Oslo Erik Dønnestad (2/3) Oslo Ja 1971 Stavanger Mette Rinde (1/6) Oslo Svein Knutsen Stavanger Ja 1970 Trondheim Bøbban Bjørge (3/3) Oslo Yngve Eriksen Borregaard Ja[8] 1969 Oslo Bøbban Bjørge (2/3) Oslo Per Heidenreich (2/2) Oslo 1968 Oslo Bøbban Bjørge (1/3) Oslo Per Heidenreich (1/2) Oslo 1967 Stavanger Vivi Horn (1/2) Oslo Erik Dønnestad (1/3) Oslo 1966 Vestfold Anniken Langaard (8/8) Oslo Johan J. Horn (1/2) Bergen 1965 Oslo Anniken Langaard (7/8) Oslo John Johansen (9/9) Oslo 1964 Stavanger Anniken Langaard (6/8) Oslo Jan Aaseth (2/2) Oslo 1963 Oslo Anniken Langaard (5/8) Oslo Arve Pedersen (2/2) Oslo 1962 Stavanger Anniken Langaard (4/8) Oslo John Johansen (8/9) Oslo 1961 Oslo Anniken Langaard (3/8) Oslo Jan Aaseth (1/2) Oslo 1960 Bergen Anniken Langaard (tidl. Bruusgaard) (2/8) Oslo John Johansen (7/9) Oslo 1959 Trondheim Anniken Bruusgaard (1/8) Oslo John Johansen (6/9) Oslo 1958 Oslo Aasta Wahlstrøm (6/6) Oslo Arve Pedersen (1/2) Oslo 1957 Oslo Aasta Wahlstrøm (5/6) Oslo John Johansen (5/9) Oslo 1956 Oslo Aasta Wahlstrøm (4/6) Oslo John Johansen (4/9) Oslo 1955 Oslo Ellen Ihlen Oslo John Johansen (3/9) Oslo 1954 Oslo Aasta Wahlstrøm (tidl. Frimann-Dahl) (3/6) Oslo John Johansen (2/9) Oslo 1953 Oslo Annie Bergh d.y. Oslo Frank Jacobsen Oslo 1952 Oslo Annie Bergh (2/2) Oslo John Johansen (1/9) Oslo 1951 Oslo Ellen Ihlen Oslo Olaf S. Heyerdahl (10/10) Oslo 1950: Ikke arrangert 1949 Oslo Annie Bergh (1/2) Oslo Arild Wahlstrøm Oslo 1948 Oslo Aasta Frimann-Dahl (2/6) Oslo Per Falster Oslo 1947 Oslo Aasta Frimann-Dahl (1/6) Oslo Olaf S. Heyerdahl (9/10) Oslo 1940–46: Ikke arrangert 1939 Oslo Maxine Heyerdahl Oslo Einar Bergsland Oslo 1938 Oslo Kathleen Collett (4/4) Oslo Olaf S. Heyerdahl (8/10) Oslo 1937 Oslo Kathleen Collett (3/4) Oslo Olaf S. Heyerdahl (7/10) Oslo 1936 Oslo Marie T. Ullens de Shooten Oslo Olaf S. Heyerdahl (6/10) Oslo 1935 Oslo Kathleen Collett (2/4) Oslo Olaf S. Heyerdahl (5/10) Oslo 1934 Oslo Kathleen Collett (1/4) Oslo Olaf S. Heyerdahl (4/10) Oslo 1933 Oslo Barbara Palmer Oslo Olaf S. Heyerdahl (3/10) Oslo 1932 Oslo Aina Arfwedson Oslo C. A. H. Gundelach Oslo 1931 Oslo Ingen dameklasse Olaf S. Heyerdahl (2/10) Oslo 1930 Oslo Olaf S. Heyerdahl (1/10) Oslo 1927 Oslo Arne Moltzau Oslo 1926 Oslo J. L. Ohmann (2/2) Oslo 1925 Oslo J. L. Ohmann (1/2) Kristiania
Norsk amatørmesterskap – åpent
Resultattavler fra norsk amatørmesterskap hos Oslo Golfklubb
Norsk amatørmesterskap – åpen klasse ble arrangert fra 1937 og 1949 for henholdsvis herrer og damer frem til 1955. Turneringen ble spilt på Oslo Golfklubb.
År Damer Herrer 1955 Jeanne Bisgood Erik Osland 1954 Ingrid Schnack Niels Thygesen 1953 Nancy jupp G. A. Bielke 1952 Ingrid Schnack M. V. Blake 1951 Ingrid Schnack John Johansen 1950 Aasta Wahlstrøm John Johansen 1949 Vibeke Malm F. Bengtson 1940–48: Ikke spilt 1939 Ingen dameklasse Nils Heyerdal 1938 Olaf Heyerdal 1937 Nils Heyerdal
Andre norgesmesterskap i regi av Norges Golfforbund NM i matchspill År Arrangør Damer Klubb Herrer Klubb 2023 Ikke spilt 2022 Borre Elisabeth Børsheim Fana Eirik Einmo Thomassen Moss & Rygge 2021 Borregaard Celine Desirée Karlung Asker Mikkel Antonsen Drøbak 2020 Atlungstad Karoline Lund Losby Elias Bertheussen Byneset 2019 Stavanger Franziska Sliper Sola Magnus Kreken Randsted Larvik 2018 Hakadal Oda Sofie Kilste Ålesund Max Hartmann Losby 2017 Drammen Tina Mazarino Kjekstad Daniel Øverås Ålesund 2016 Drammen Michelle Forsland Oppegård Bernhard Jahnsen Drammen
Lag-NM
Ufullstendig liste : Denne listen er ufullstendig og du kan hjelpe Wikipedia ved å utvide den.
År Arrangør Damer Herrer 2023 Oslo Fana GK Oslo GK 2022 Oslo Oslo Oslo 2021 Vestfold Stavanger Oslo 2020 Stavanger Vestfold Miklagard 2019 Stavanger Stavanger Stavanger 2018 Miklagard Stavanger Miklagard 2017 Drammen Oslo Miklagard[9] 2016 Oslo Oslo Oslo[10] 2015 Stavanger Oslo Oslo 2014 Stavanger Drøbak Stavanger 2013 Oslo Oslo Stavanger 2012 Losby Oslo Bærum 2011 Stavanger Oslo Stavanger 2010 Drøbak Bærum Grønnmo 2009 Losby Asker Stavanger 2008 Kjekstad Drammen Losby 2007 Østmarka Losby Bærum 2006 Arendal & Omegn Drammen Losby 2005 Miklagard Drammen Losby 2004 Tyrifjorden Skjeberg Oslo 2003 Skjeberg Losby Losby 2002 Borre Oslo Oslo 2001 Grenland Oslo 2000 1999 1998 Drøbak Bærum Oslo 1997 Trondheim og Nes Oslo Oslo 1996 Randsfjorden og Vestfold Oslo Vestfold 1995 1994 1993 Oppegård og Skjeberg 1992 1991 Onsøy Bergen 1990 1989 Oslo Oslo Oslo 1988 Stavanger Oslo Stavanger 1987 Bergen Oslo Bergen 1986 Vestfold Trondheim 1985 Borregaard Oslo Oslo 1984 Trondheim 1983 Stavanger Stavanger 1982 Kristiansand Oslo Oslo 1981 1980 Vestfold Oslo Stavanger 1979 Borregaard Oslo Stavanger 1978 Trondheim Oslo Stavanger
Junior-NM
Ufullstendig liste : Denne listen er ufullstendig og du kan hjelpe Wikipedia ved å utvide den.
År Arrangør Jenter Klubb Gutter Klubb 2023 Larvik Sofie Bindner Engeseth Oslo Marius Alvsvåg Reiersen Sola 2022 Losby Sofie Bindner Engeseth Oslo Herman Huus Losby 2021 Salten Tuva Marie Isebakke Nøtterøy Aleksander Myklebust Bjørge Ålesund 2020 Gamle Fredrikstad Silje Torvund Ohma Fana Rune Bøkeid Oppegård 2019 Arendal & Omegn Mia Sandtorv Lussand Fana Alexander Settemsdal Nøtterøy 2018 Stiklestad Franziska Sliper Sola Markus Wilhelmsen Ålesund 2017 Sandefjord/Nøtterøy Franziska Sliper Sola Bård Skogen Haugaland 2016 Byneset Celine Borge Vestfold Markus Braadlie Bærum 2015 Oslo Renate Hjelle Grimstad Bergen Kristoffer Reitan Oslo 2014 Atlungstad Renate Hjelle Grimstad Bergen Sigurd Aune Trondheim 2013 Losby Pernille Sol Langseth Orlien Losby Andreas Halvorsen Larvik 2012 Larvik Nicoline Engstrøm Skaug Oslo Kristian Johannessen Drammen 2011 Miklagard Nicoline Engstrøm Skaug Oslo Mathias Lynne Schjølberg Oslo 2010 Hauger Olivia Hüllert Bærum Oddvar Hjellegjerde Haga 2009 Kongsvinger Solveig Helgesen Bjørnefjorden Ole Berge Ramsnes Stavanger 2008 Byneset Tonje Daffinrud Vestfold Elias Bertheussen Trondheim 2007 Stavanger Rachel Raastad Kjekstad Are Friestad Stavanger 2006 Stjørdal Karinn Ashley Dickenson Asker Philip Trygve Kaiser Asker 2005 Bærum Amalie Valle Onsøy Marius Thorp Bærum 2004 Hauger Caroline Martens Losby Markus Faye Leandersson Kjekstad 2003 Grenland Ann-Christin Solvang Drammen Knut Børsheim Fana 2002 2001 2000 1999 1998 1997 Sorknes 1996 1995 1994 Oslo Christian Aronsen Groruddalen 1993 1992 Vestfold Hanne Nyqist Oslo Ørjan Larsen Bergen 1991 1990 Oslo Vibeke Stensrud Oslo Andreas Berg Oslo 1989 1988 Borregaard Elizabeth Vinter Oslo Øyvind Rojahn Borregaard 1987 1986 Oslo Cathrine Høyer Oslo Thomas Nielsen Oslo 1985 Trondheim Grete Middelthon Stavanger Thomas Nielsen Oslo 1984 Bergen Tom Edseth Oslo 1983 Kristiansand Elin Malde Stavanger Morten Erichsen Oslo 1982 Borregaard Tone Iversen Borregaard Ragnvald Risan Trondheim 1981 1980 Trondheim Anette Dobloug Oslo Ragnvald Risan Trondheim 1979 Oslo Anne-Marie Giørtz Oslo Eric Bjerkholt 1978 Bergen Anette Dobloug Oslo Tore Chr. Sviland Stavanger 1977 Vestfold Elisabeth Vinter Oslo Tore Chr. Sviland Stavanger 1976 Stavanger Anne-Marie Giørtz Oslo Alexander Vik Oslo 1975 Oslo Anne-Marie Giørtz Oslo Hans Erik Olav Oslo 1974 Borregaard Anne-Marie Giørtz Oslo Ole Chr. Hammer Oslo 1973 Vestfold Anne-Marie Giørtz Oslo Alexander Vik Olso 1972 Bergen Anne Sverdrup Stavanger Per Berge Bergen 1971 Oslo Anne Sverdrup Stavanger Asbjørn Ramnefjell Oslo 1970 Borregaard Vivi Horn Oslo Erik Dønnestad Oslo 1969 Vestfold Gudveig Østbø Stavanger Yngve Eriksen Borregaard 1968 Stavanger Vivi Horn Oslo Yngve Eriksen Borregaard 1967 Trondheim Vivi Horn Oslo Per Aarum Borregaard
Lag-NM junior
Ufullstendig liste : Denne listen er ufullstendig og du kan hjelpe Wikipedia ved å utvide den.
År Arrangør Jenter Gutter 2023 Nøtterøy Fana gk Losby gk 2022 Stavanger Fana Oslo 2021 Nøtterøy Fana Oslo 2020 Oslo Fana Oslo 2019 Oslo Oslo 2018 Ålesund Oslo 2017 Oslo Oslo 2016 Oslo Bærum 2015 Losby Stavanger 2014 Oslo Drammen 2013 Oslo Oslo 2012 Stavanger Moss & Rygge 2011 Bærum Drammen 2010 Oslo Losby 2009 Oslo Oslo 2008 Drøbak Stavanger 2007 Bærum Stavanger 2006 Oslo Bærum 2005 Oppegård Drammen Bærum 2004 Skjeberg Bærum 2000 Elverum 1996 Elverum
Senior-NM
Ufullstendig liste : Denne listen er ufullstendig og du kan hjelpe Wikipedia ved å utvide den.
År Arrangør Damer 50+ Klubb Damer 60+ Klubb Herrer 50+ Klubb Herrer 60+ Klubb Herrer 70+ Klubb 2023 Salten GK Elin Malde Stavanger Hege Kristine Huse Bærum Frank Aanes Andersen Narvik Ketil Floer Trondheim Geir Spanli Losby 2022 Kjekstad Jannicke Nielsen Bakken Oslo Cathrine Schrøder Oslo Tom Arne Tollefsen Vestfold Ola Hjorth Hauger Asbjørn Ramnefjell Oslo 2021 Stiklestad Reidun Aas Johansen Vestfold Elin Horgen Asker Paul Nilbrink Holtsmark Sigurd Johan Thinn Hauger Brede Kristoffersen Bærum 2020 Bjaavann Catarina Lindvall Selstad Drøbak Bente Hansen Vestfold Frank Tømmervik Borre Ola Hjorth Miklagard Asbjørn Ramnefjell Oslo 2019 Nøtterøy Jannicke Nielsen Bakken Oslo Dagfrid Christensen Nøtterøy Robert Moen Re Knut Tom Kristensen Oslo Jon Klyve Fana 2018 Stavanger Jannicke Nielsen Bakken Oslo Solfrid Foseide Stavanger Tom Arne Tollefsen Nøtterøy Ola Hjorth Miklagard Jon Klyve Fana 2017 Asker Ingrid Martens Tyrifjord Solveig Moen Vestfold Tom Selmer Losby Arne Enger Tyrifjord Asbjørn Holtet Kjekstad 2016 Losby Catarina Lindvall Drøbak Anna Dønnestad Hakadal Tom Selmer Losby Geir Spanli Losby Rolf Sogn Hauger[11]
År Arrangør Damer (50+) Klubb Yngre senior (55+) Klubb Eldre senior (65+) Klubb 2015 Kongsvingers Anna Dønnestad Hakadal Johan Tanum Nøtterøy Asbjørn Ramnefjell Oslo 2014 Fana Anna Dønnestad Hakadal Asbjørn Ramnefjell Oslo Per Aarum Skjeberg 2013 Bærum Anna Dønnestad Hakadal Knut Skabo Oslo Brede Kristoffersen Bærum 2012 Bjaavann Anna Dønnestad Hakadal Asbjørn Ramnefjell Oslo Pål A. Svendsen Kongsberg 2011 Skjeberg Anna Dønnestad Hakadal Asbjørn Ramnefjell Oslo Terje Ellefsen Borregaard 2010 Stjørdal Else Marie Fjære Skogsrud Nøtterøy Odd Inge Berg Stjørdal Tor Heier Skjeberg 2009 Hakadal Anna Dønnestad Oslo Asbjørn Ramnefjell Haga Per Hilmar Sundby Oslo 2008 Solastranden Anna Dønnestad Oslo Asbjørn Ramnefjell Haga Trond Haug Oslo 2007 Mjøsen Solveig Moen Vestfold Bjørn Rønning Vestfold Per Krogh Mjøsen 2006 Kjekstad Anna Dønnestad Oslo Johan Horn Bergen Knut H. Frølich Vestfold 2005 Arendal & Omegn Anna Dønnestad Oslo Asbjørn Ramnefjell Oslo Bucky Charan Askim 2004 Anna Dønnestad Oslo Lars Musæus Oslo Christoffer Selbekk Oslo 1995 Drøbak Jean Campbell Kjekstad Bucky Charan Indre Østfold Bjørn Kristvik Oslo
NM Mid-amatør
Ufullstendig liste : Denne listen er ufullstendig og du kan hjelpe Wikipedia ved å utvide den.
Norgesmesterskapet er den øverste nasjonale turneringen for elitespillere i klassen Mid-amatør der laveste alder er 25 år (30 år til og med 2020), damer og herrer.[12] Herrer 40+ opprettet fra og med 2021.
År Arrangør Damer Klubb Herrer H25 Klubb Herrer H40 Klubb 2023 Mjøsen Kristin J. Klæboe Larsen Oslo Einar Westreng Pettersen Romerike Paul Nilbrink Holtsmark 2022 Haga Rachel Raastad-Andersson Haga Christoffer Carlsen Holtsmark Joachim Aslaksen Vestfold 2021 Nøtterøy June Bolme Losby Petter Enger Oslo Øyvind Larsen Bjaavann
År Arrangør Damer Klubb Herrer Klubb 2020 Holtsmark June Bolme Losby Petter Enger Oslo 2019 Holtsmark June Bolme Losby Petter Enger Oslo 2018 Byneset June Bolme Losby Petter Enger Oslo 2017 Miklagard Marte Wærsted Tandberg Nøtterøy Lars Martin Berg Byneset 2016 Kongsvingers Ingrid Marie Martens Tyrifjord Marcus Eidelöf Losby 2015 Vestfold Ingrid Marie Martens Hauger Rikard Halvorsen Miklagard 2014 Hakadal Kristin Klæboe Oslo Magnus Jepson Stavanger 2013 Miklagard Julie Klæboe Oslo Morten Hagen Vestfold 2012 Nøtterøy Marte Wærsted Tandberg Nøtterøy Øyvind Bjørnstad Miklagard 2011 Tyrifjord Maria Sofia Petersen Oppegård Joachim Aslaksen Vestfold 2010 Sola Grethe Byrkjedal Sola Ross Robertson Miklagard 2009 Stiklestad Grethe Byrkjedal Sola Tom Arne Tollefsen Vestfold 2008 Miklagard Terese Jørgensen Miklagard Tom Arne Tollefsen Vestfold 2007 Bjaavann Maria Sofia Petersen Oppegård Morten Løvaas Miklagard 2006 Østmarka Maria Sofia Petersen Oppegård Tom Arne Tollefsen Vestfold 2005 Vestfold Maria Sofia Petersen Oppegård Tom Arne Nordvik Bjaavann 2004 Arendal Maria Sofia Petersen Oppegård Tom Arne Tollefsen Vestfold 2003 Miklagard Anna Dønnestad Tom Arne Tollefsen Vestfold 2002 Nes Tom Arne Tollefsen Vestfold 2001 2000 Oslo Ingrid Martens Sorknes Rune Kristiansen Asker
NM for funksjonshemmede År Arrangør Damer Klubb Herrer Klubb 2023 Bjaavann Ingen dameklasse Fredrik Fjæraa Gamle Fredrikstad 2022 Gamle Fredrikstad Fredrik Fjæraa Gamle Fredrikstad 2021 Miklagard Fredrik Fjæraa Gamle Fredrikstad 2020 Holtsmark Fredrik Fjæraa Gamle Fredrikstad 2019 Losby Stian Halvorsen Larvik 2018 Larvik Benedicte Finnema Nordhaug Stian Halvorsen Larvik 2017 Drøbak Ingen dameklasse Stian Halvorsen Larvik
NM for døve År Arrangør Damer Klubb Herrer Klubb 2023 Bjaavann Ingen dameklasse Ingen herreklasse 2022 Gamle Fredrikstad Ole Theodor Spnberg Vestfold 2021 Miklagard Ole Theodor Sponberg Vestfold 2020 Holtsmark Torkil Pettersen Grindhaug Karasjok 2019 Losby Andrea Hjellegjerde Haga David Fraser Hakadal 2018 Larvik Andrea Hjellegjerde Haga Torkil P. Grindhaug Larvik
NM i matchspill for funksjonshemmede År Arrangør Damer Klubb Herrer Klubb 2021 Borregaard Ingen dameklasse Fredrik Fjæraa Gamle Fredrikstad
Se også Referanser ^ Store Norske Leksikon: golf (besøkt 16. juli 2021) ^ a b Store Norske Leksikon: golf (norgesmestere) (besøkt 16. juli 2021) ^ Norges Golfforbunds årsrapport 2004 (besøkt 18. juli 2021) ^ Aftenposten 2. august 1968 («… for første gang avgjøres mesterskapet ved 72 hulls slagkonkurranse») ^ Norges Golfforbund: Norgesmesterskapene (besøkt 11. juli 2021) ^ Aftenposten 3. september 1980 («sikret seg sin andre kongepokal») ^ Aftenposten 30. august 1976 («… første (kongepokal) til en kvinnelig golfer») ^ Aftenposten Aften 24. august 1970 («Herrene skulle for første gang … kjempe om en kongepokal») ^ «Oslo og Miklagard vant lag-NM på Drammen GK» (Norsk Golf 23. juli 2017, besøkt 24. juli 2017)[død lenke ] ^ «Tidenes beste norske golf-lag» vant lag-NM for herrer Arkivert 28. juli 2016 hos Wayback Machine . (Norsk Golf 17. juli 2016, besøkt 17. juli 2016) ^ Seniornorgesmesterne kåret på Losby Arkivert 5. juli 2016 hos Wayback Machine . (Norsk Golf 27. juni 2016; besøkt 17. juli 2016) ^ Norges Golfforbund: NM Mid-amatør (besøkt 16. juli 2021) Kilder Norges Golfforbunds årsrapporter (2004–2019) Norges Golfforbunds medlemsblad Norsk Golf (tidl. Golfentusiasten (1956–1996)) Store Norske Leksikon : «golf (norgesmestere)» (besøkt 16. juli 2021) Artikler i Aftenposten 1956–2011 Norsk idrettsleksikon (Schanke, 2007) Golf – Den eventyrlige sporten (Kleppen, 1998) Autoritetsdata