Curling under Vinter-OL 2010 – Kvinner
Curling under Vinter-OL 2010 |
---|
Konkurranser |
menn kvinner |
Curling under Vinter-OL 2010 avholdes på Hillcrest Park mellom 16. og 27. februar 2010.
Curling vil stå på det olympiske programmet for femte gang, etter å ha vært med i OL i 1924, 1998, 2002 og 2006.
- 16.-25. februar 2010: innledende runder
- 26. februar 2010: finale kvinner
- 27. februar 2010: finale menn
Kvalifiserte lag
Canada | Kina | Danmark | Tyskland | Storbritannia |
---|---|---|---|---|
Calgary WC, Calgary Skip: Cheryl Bernard | Harbin CC, Harbin Skip: Wang Bingyu | Tårnby CC, Tårnby Fjerde: Madeleine Dupont | SC Riessersee, Garmisch-Partenkirchen Skip: Andrea Schöpp | British Olympic Committee Skip: Eve Muirhead |
Japan | Russland | Sverige | Sveits | USA |
Aomori CC, Aomori Skip: Moe Meguro | Moskvitch CC, Moskva Skip: Ludmila Privivkova | Härnösands CK, Härnösand Skip: Anette Norberg | Davos CC, Davos Skip: Mirjam Ott | Madison CC, Madison Skip: Debbie McCormick |
*Legger andresten[1]
**The World Curling Federation listet Olga Jarkova som tredje. I en pressemelding fra arrangørkomitteen i Vancouver ble Anna Sidorova derimot listet som tredje.[2]
Innledende runder
I innledende runde spiller hvert av lagene én kamp mot alle øvrige lagene i turneringen. De fire beste lagene etter at kampene er spilt, går videre til semifinalene. Best rangerte lag etter innledende runde møter fjerde best rangerte lag. Nest best rangerte lag møter tredje best rangerte lag i semifinalen.
Lag | Skip | Vunnet | Tapt | Poeng for | Poeng mot | Runder vunnet | Runder tapt | Blanke runder | Stjålne runder for | Stjålne runder mot | Skudd % |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Canada | Bernard, CherylCheryl Bernard | 8 | 1 | 56 | 37 | 27 | 20 | 15 | 5 | 2 | 79 |
Sverige | Norberg, AnetteAnette Norberg | 7 | 2 | 46 | 46 | 24 | 19 | 8 | 4 | 1 | 77 |
Kina | Wang, BingyuWang Bingyu | 6 | 3 | 61 | 47 | 39 | 37 | 11 | 7 | 8 | 74 |
Sveits | Ott, MirjamMirjam Ott | 6 | 3 | 63 | 46 | 16 | 17 | 4 | 0 | 1 | 77 |
Danmark | Jensen, AngelinaAngelina Jensen | 4 | 5 | 49 | 61 | 26 | 35 | 15 | 0 | 7 | 69 |
Tyskland | Schopp, AndreaAndrea Schöpp | 3 | 6 | 52 | 56 | 35 | 40 | 15 | 3 | 6 | 75 |
Japan | Meguro, MoeMoe Meguro | 3 | 6 | 58 | 60 | 15 | 16 | 8 | 3 | 2 | 74 |
Russland | Privivkova, LudmilaLudmila Privivkova | 3 | 6 | 53 | 60 | 31 | 30 | 6 | 4 | 3 | 81 |
Storbritannia | Muirhead, EveEve Muirhead | 3 | 6 | 49 | 53 | 13 | 11 | 5 | 5 | 4 | 74 |
USA | Maccormick, DebbieDebbie McCormick | 2 | 7 | 38 | 59 | 17 | 18 | 2 | 3 | 1 | 75 |
Resultater | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Canada | – | 5–6 | 5–4 | 6–5 | 6–5 | 7–6 | 7–3 | 6–2 | 5–4 | 9–2 |
Kina | 6–5 | – | 11–1 | 9–7 | 4–5 | 9–5 | 4–7 | 4–6 | 8–6 | 6–5 |
Danmark | 4–5 | 1–11 | – | 6–5 | 9–8 | 7–5 | 3–7 | 5–6 | 7–8 | 7–6 |
Tyskland | 5–6 | 7–9 | 5–6 | – | 4–7 | 7–6 | 9–5 | 7–8 | 2–4 | 6–5 |
Storbritannia | 5–6 | 5–4 | 8–9 | 7–4 | – | 4–11 | 10–3 | 4–6 | 6–10 | 5–6 |
Japan | 6–7 | 5–9 | 5–7 | 6–7 | 11–4 | – | 12–9 | 6–10 | 4–10 | 9–7 |
Russland | 3–7 | 7–4 | 7–3 | 5–9 | 3–10 | 9–12 | – | 10–1 | 5–8 | 4–6 |
Sverige | 2–6 | 6–4 | 6–5 | 8–7 | 6–4 | 10–6 | 1–10 | – | 8–7 | 9–3 |
Sveits | 4–5 | 6–8 | 8–7 | 4–2 | 10–6 | 10–4 | 8–5 | 7–8 | – | 10–3 |
USA | 2–9 | 5–6 | 6–7 | 5–6 | 6–5 | 7–9 | 6–4 | 3-9 | 3-10 | – |
Tirsdag 16. februar
Kl 14.00:
Bane A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total | Bane B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total | |
USA (McCormick) | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 7 | Danmark (Jensen) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 5 | |
Japan (Meguro) | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | 9 | Sverige (Norberg) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 6 |
Bane C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total | Bane D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total | |
Tyskland (Schöpp) | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 9 | Canada (Bernard) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 5 | |
Russland (Privivkova) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 5 | Sveits (Ott) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Onsdag 17. februar
Kl 09.00:
Bane A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Total | Bane B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total | |
Kina (Wang) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 4 | Tyskland (Schöpp) | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 6 | |
Storbritannia (Muirhead) | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 5 | USA (McCormick) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 5 |
Bane C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Total | Bane D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total | |
Sveits (Ott) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 7 | Japan (Meguro) | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 | |
Sverige (Norberg) | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 8 | Canada (Bernard) | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 7 |
Kl 19.00:
Bane A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total | Bane B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total | |
Russland (Privivkova) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 7 | Storbritannia (Muirhead) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 | |
Danmark (Jensen) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | Sverige (Norberg) | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 6 |
Bane D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total |
Kina (Wang) | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 8 |
Sveits (Ott) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Torsdag 18. februar
Kl 14.00:
Bane A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Total | Bane B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total | |
Canada (Bernard) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 6 | Kina (Wang) | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 9 | |
Tyskland (Schöpp) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 5 | Japan (Meguro) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 5 |
Bane C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total | Bane D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total | |
Russland (Privivkova) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 3 | Danmark (Jensen) | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 3 | 0 | 1 | 0 | 7 | |
Storbritannia (Muirhead) | 2 | 3 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | X | X | 10 | USA (McCormick) | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 6 |
Fredag 19. februar
Kl 09.00:
Bane A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total | Bane B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total | |
Tyskland (Schöpp) | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 4 | Russland (Privivkova) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 4 | |
Storbritannia (Muirhead) | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | X | 7 | USA (McCormick) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 6 |
Bane C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total |
Kina (Wang) | 1 | 2 | 1 | 2 | 0 | 5 | X | X | X | X | 11 |
Danmark (Jensen) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | X | 1 |
Kl 19.00:
Bane A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Total | Bane B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total | |
Danmark (Jensen) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | Sverige (Norberg) | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 6 | |
Canada (Bernard) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 5 | Kina (Wang) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 4 |
Bane C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total | Bane D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total | |
Storbritannia (Muirhead) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 4 | Sveits (Ott) | 4 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 8 | |
Japan (Meguro) | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | 0 | 5 | X | 11 | Russland (Privivkova) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 5 |
Lørdag 20. februar
Kl 14.00:
Bane A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total | Bane B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Total | |
Sverige (Norberg) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | x | x | x | 1 | USA (McCormick) | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 6 | |
Russland (Privivkova) | 0 | 1 | 3 | 1 | 2 | 0 | 3 | x | x | x | 10 | Storbritannia (Muirhead) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 |
Bane C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total | Bane D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Total | |
Danmark (Jensen) | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 7 | Tyskland (Schöpp) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 7 | |
Sveits (Ott) | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 8 | Kina (Wang) | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 9 |
Søndag 21. februar
Kl 09.00:
Bane A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total | Bane B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total | |
Storbritannia (Muirhead) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 1 | 0 | x | 6 | Tyskland (Schöpp) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 5 | |
Sveits (Ott) | 2 | 0 | 2 | 4 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | x | 10 | Danmark (Jensen) | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 6 |
Bane C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total | Bane D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Total | |
Canada (Bernard) | 0 | 0 | 4 | 0 | 2 | 0 | 3 | x | x | x | 9 | Russland (Privivkova) | 0 | 0 | 0 | 3 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 9 | |
USA (McCormick) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | x | x | x | 2 | ' Japan (Meguro) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 3 | 0 | 3 | 0 | 3 | 12 |
Kl 19.00:
Bane B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Total |
Kina (Wang) | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Canada (Bernard) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Bane C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total | Bane D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total | |
Japan (Meguro) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 6 | USA (McCormick) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | x | 3 | |
Tyskland (Schöpp) | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 7 | Sverige (Norberg) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | x | 9 |
Mandag 22. februar
Kl 14.00:
Bane A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total | Bane B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total | |
Russland (Privivkova) | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | X | 7 | Japan (Meguro) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | X | 4 | |
Kina (Wang) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | X | 4 | Sveits (Ott) | 0 | 2 | 0 | 4 | 0 | 2 | 0 | 2 | X | X | 10 |
Bane C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total | Bane D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total | |
Sverige (Norberg) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 2 | Storbritannia (Muirhead) | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 8 | |
Canada (Bernard) | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | 6 | Danmark (Jensen) | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 9 |
Tirsdag 23. februar
Kl 09.00:
Bane A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total | Bane B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total | |
Japan (Meguro) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | X | 6 | Sveits (Ott) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | X | 4 | |
Sverige (Norberg) | 2 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | X | 10 | Tyskland (Schöpp) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 2 |
Bane C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total | Bane D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Total | |
USA (McCormick) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 5 | Canada (Bernard) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 6 | |
Kina (Wang) | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 6 | Storbritannia (Muirhead) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 5 |
Kl 19.00:
Bane A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total | Bane B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total | |
Sveits (Ott) | 0 | 0 | 2 | 1 | 3 | 1 | 3 | x | x | x | 10 | Canada (Bernard) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | 0 | 1 | 1 | x | 7 | |
USA (McCormick) | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | x | x | x | 3 | Russland (Privivkova) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | x | 3 |
Bane C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total | Bane D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total | |
Japan (Meguro) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | x | 5 | Sverige (Norberg) | 2 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 8 | |
Danmark (Jensen) | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | x | 7 | Tyskland (Schöpp) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 7 |
Semifinaler
1. semifinale | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total |
Canada (Bernard) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Sveits (Ott) | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 5 |
2. semifinale | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total |
Sverige (Norberg) | 1 | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | x | 9 |
Kina (Wang) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | x | 4 |
Bronsefinale
Bronsefinalen ble spilt 26. februar kl 09.00
Bronsefinale | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total |
Sveits (Ott) | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | X | 6 |
Kina (Wang) | 3 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 4 | X | X | 12 |
Finale
Finalen ble spilt 26. februar kl 15.00
Finale | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Total |
Sverige (Norberg) | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 7 |
Canada (Bernard) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6 |
Referanser
- ^ www.worldcurling.org Arkivert 20. januar 2010 hos Wayback Machine.
- ^ www.vancouver2010.com