Ziklo-kroseko Munduko Txapelketa
Ezaugarriak | |
---|---|
Modalitatea | ziklo-krosa |
Historia | |
Lehenengo edizioa | 1950 (gizonezkoak) 2000 (emakumezkoak) |
Edizio kopurua | 75 (2024) |
Lehenengo irabazlea | Jean Robic |
Garaipen gehien | Gizonezkoak: Erik De Vlaeminck (7) Mathieu van der Poel (6) Emakumezkoak: Marianne Vos (8) |
Amaierako edizioa | Gizonezkoak (2024): Mathieu van der Poel Emakumezkoak (2024): Fem van Empel |
Ziklo-kroseko Munduko Txapelketa mundu mailan jokatzen den ziklo-kros lehiaketa garrantzitsuena da.
Egun bakarreko proba honetan munduko onenak munduko onenaren titulua eskuratzeko lehiatzen dira. Proba honen irabazleak ortzadarraren koloreak eramango ditu hurrengo urteko denboraldi osoan.
Historia
Munduko Txapelketetako lehenengo ekitaldia 1950 urtean izan zen, Parisen, eta Jean Robic Frantziarrak irabazi zuen. Lasterketa Txirrindularitzaren Nazioarteko Batasunak antolatzen du, eta herrialde bakoitzeko zortzi txirrindularik parte hartu dezakete. Lasterketa hau normalean denboraldi amaieran izaten da, urtarrileko azken aste-bukaeran edo otsaileko lehenengoan.
Euskaldunek ez dute podiumera igotzerik lortu. Izan duten posturik onena bosgarrena izan da, Amelio Mendijur (1965) eta José María Basualdo (1972).
Gizonezkoak
Palmaresa
Urtea | Lekua | Lehen euskalduna | |||
---|---|---|---|---|---|
1950 | Paris | Jean Robic | Roger Rondeaux | Pierre Jodet | ez |
1951 | Luxenburgo | Roger Rondeaux | André Dufraisse | Pierre Jodet | ez |
1952 | Geneva | Roger Rondeaux | André Dufraisse | Albert Meier | 12. Julian Agirrezabal |
1953 | Oñati | Roger Rondeaux | Gilbert Bauvin | André Dufraisse | 7. Julian Agirrezabal |
1954 | Crenna | André Dufraisse | Pierre Jodet | Hans Bieri | 6. Anton Barrutia |
1955 | Saarbrücken | André Dufraisse | Hans Bieri | Amerigo Severini | 20. Anton Barrutia |
1956 | Luxenburgo | André Dufraisse | Georges Meunier | Emile Plattner | 26. Jose Mitxelena |
1957 | Edelare | André Dufraisse | Firmin Van Kerrebroek | Georges Meunier | 17. Facundo Zabaleta |
1958 | Limoges | André Dufraisse | Amerigo Severini | Rolf Wolfshohl | 20. Jose Mitxelena |
1959 | Geneva | Renato Longo | Rolf Wolfshohl | Amerigo Severini | 8. Anton Barrutia |
1960 | Tolosa | Rolf Wolfshohl | Arnold Hungerbuhler | Robert Aubry | 4. Anton Barrutia |
1961 | Hannover | Rolf Wolfshohl | Renato Longo | André Dufraisse | 18. Miguel Urkizar |
1962 | Esch-sur-Alzette | Renato Longo | Maurice Gandolfo | André Dufraisse | 22. Carlos Marotias |
1963 | Calais | Rolf Wolfshohl | Renato Longo | André Dufraisse | 35. Pablo Arsuaga |
1964 | Overboelare | Renato Longo | Roger De Clercq | Joseph Mahe | 17. Amelio Mendijur |
1965 | Cavaria | Renato Longo | Rolf Wolfshohl | Amerigo Severini | 5. Amelio Mendijur |
1966 | Beasain | Erik De Vlaeminck | Herman Gretener | Rolf Wolfshohl | 9. Anton Barrutia |
1967 | Zürich | Renato Longo | Rolf Wolfshohl | Herman Gretener | ez |
1968 | Luxenburgo | Erik De Vlaeminck | Herman Gretener | Michel Pelchat | 21. Felix Iturriaga |
1969 | Magstadt | Erik De Vlaeminck | Rolf Wolfshohl | Renato Longo | ez |
1970 | Zolder | Erik De Vlaeminck | Albert Van Damme | Rolf Wolfshohl | ez |
1971 | Apeldoorn | Erik De Vlaeminck | Albert Van Damme | René De Clercq | ez |
1972 | Praga | Erik De Vlaeminck | Rolf Wolfshohl | Herman Gretener | 5. José María Basualdo |
1973 | Londres | Erik De Vlaeminck | André Wilhelm | Rolf Wolfshohl | 8. José María Basualdo |
1974 | Bera | Albert Van Damme | Roger De Vlaeminck | Peter Frischknecht | 9. Juan Gorostidi |
1975 | Melchnau | Roger De Vlaeminck | Albert Zweifel | Peter Frischknecht | 13. José Antonio Martínez Albéniz |
1976 | Chazay d'Azergues | Albert Zweifel | Peter Frischknecht | André Wilhelm | 17. José María Basualdo |
1977 | Hannover | Albert Zweifel | Peter Frischknecht | Erik De Vlaeminck | 14. José Antonio Martínez Albéniz |
1978 | Zornotza | Albert Zweifel | Peter Frischknecht | Klaus-Peter Thaler | 15. Juan Gorostidi |
1979 | Saccolongo | Albert Zweifel | Gilles Blaser | Robert Varmeire | 8. Juan Gorostidi |
1980 | Wetzikon | Roland Liboton | Klaus-Peter Thaler | Hennie Stamsnijder | 18. Jose Mari Yurrebaso |
1981 | Tolosa | Hennie Stamsnijder | Roland Liboton | Albert Zweifel | 18. Federico Etxabe |
1982 | Lanarvilly | Roland Liboton | Albert Zweifel | Hennie Stamsnijder | 14. Jose Mari Yurrebaso |
1983 | Birmingham | Roland Liboton | Albert Zweifel | Klaus-Peter Thaler | 18. Jose Mari Yurrebaso |
1984 | Oss | Roland Liboton | Hennie Stamsnijder | Albert Zweifel | 22. Jose Mari Yurrebaso |
1985 | Munich | Klaus-Peter Thaler | Adri van der Poel | Claude Michely | 21. Jose Mari Yurrebaso |
1986 | Lembeek | Albert Zweifel | Pascal Richard | Hennie Stamsnijder | 11. Jokin Mujika |
1987 | Mladá Boleslav | Klaus-Peter Thaler | Danny De Bie | Christophe Lavainne | 18. Jose Mari Yurrebaso |
1988 | Hägendorf | Pascal Richard | Adri van der Poel | Beat Breu | 23. Jose Mari Yurrebaso |
1989 | Pontchâteau | Danny De Bie | Adri van der Poel | Christophe Lavainne | 20. Jose Mari Yurrebaso |
1990 | Getxo | Henk Baars | Adri van der Poel | Bruno Lebras | 19. Jokin Mujika |
1991 | Gieten | Radomir Simunek | Adri van der Poel | Bruno Lebras | 26. Jose Ramon Izagirre |
1992 | Leeds | Mike Kluge | Carl Camrda | Adri van der Poel | ez |
1993 | Corva | Dominique Arnould | Mike Kluge | Wim De Vos | 30. Iñigo Igartua |
1994 | Koksijde | Paul Herijgers | Richard Groenendaal | Erwin Vervecken | 42. Iñigo Igartua |
1995 | Eschenbach | Dieter Runkel | Richard Groenendaal | Beat Wabel | 47. Iñigo Igartua |
1996 | Montreuil | Adri van der Poel | Daniele Pontoni | Luca Bramati | 45. Iñigo Igartua |
1997 | München | Daniele Pontoni | Thomas Frischknecht | Luca Bramati | ez |
1998 | Middelfart | Mario De Clercq | Erwin Vervecken | Henrik Djernis | 38. David Seco |
1999 | Poprad | Mario De Clercq | Erwin Vervecken | Adri van der Poel | ez |
2000 | Sint-Michielsgestel | Richard Groenendaal | Mario De Clercq | Sven Nys | 45. Koldobika Agirre |
2001 | Tábor | Erwin Vervecken | Petr Dlask | Mario De Clercq | 38. Koldobika Agirre |
2002 | Zolder | Mario De Clercq | Tom Vannoppen | Sven Nys | 45. Asier Corchero |
2003 | Monopoli | Bart Wellens | Mario De Clercq | Erwin Vervecken | 36. Haier Mujika |
2004 | Pontchâteau | Bart Wellens | Mario De Clercq | Sven Vanthourenhout | 42. Jokin Irazola |
2005 | Sankt Wendel | Sven Nys | Erwin Vervecken | Sven Vanthourenhout | 35. Gorka Izagirre |
2006 | Zeddam | Erwin Vervecken | Bart Wellens | Francis Mourey | 49. Eder Barrenetxea |
2007 | Hooglede-Gits | Erwin Vervecken | Jonathan Page | Enrico Franzoi | 31. Garikoitz Bravo |
2008 | Treviso | Lars Boom | Zdeněk Štybar | Sven Nys | 44. Igor Merino |
2009 | Hoogerheide | Niels Albert | Zdeněk Štybar | Sven Nys | 37. Iñigo Gomez |
2010 | Tábor | Zdeněk Štybar | Klaas Vantornout | Sven Nys | 45. Javier Ruiz de Larrinaga |
2011 | Sankt Wendel | Zdeněk Štybar | Sven Nys | Kevin Pauwels | 17. Jonathan Lastra |
2012 | Koksijde | Niels Albert | Rob Peeters | Kevin Pauwels | ez |
2013 | Louisville | Sven Nys | Klaas Vantornout | Lars van der Haar | ez |
2014 | Hoogerheide | Zdeněk Štybar | Sven Nys | Kevin Pauwels | 33. Javier Ruiz de Larrinaga |
2015 | Tábor | Mathieu van der Poel | Wout van Aert | Lars van der Haar | 27. Javier Ruiz de Larrinaga |
2016 | Zolder | Wout van Aert | Lars van der Haar | Kevin Pauwels | 27. Javier Ruiz de Larrinaga |
2017 | Belvaux | Wout van Aert | Mathieu van der Poel | Kevin Pauwels | 16. Javier Ruiz de Larrinaga |
2018 | Valkenburg | Wout van Aert | Michael Vanthourenhout | Mathieu van der Poel | 35. Javier Ruiz de Larrinaga |
2019 | Bogense | Mathieu van der Poel | Wout van Aert | Toon Aerts | 34. Javier Ruiz de Larrinaga |
2020 | Dübendorf | Mathieu van der Poel | Tom Pidcock | Toon Aerts | ez |
2021 | Ostende | Mathieu van der Poel | Wout van Aert | Toon Aerts | ez |
2022 | Fayetteville | Tom Pidcock | Lars van der Haar | Eli Iserbyt | ez |
2023 | Hoogerheide | Mathieu van der Poel | Wout van Aert | Eli Iserbyt | ez |
2024 | Tábor | Mathieu van der Poel | Joris Nieuwenhuis | Michael Vanthourenhout | ez |
Garaipenak
Txirrindularia | Garaipenak | Urteak |
---|---|---|
Erik De Vlaeminck | 6 | 1968, 1969, 1970, 1971, 1972, 1973 |
Mathieu van der Poel | 6 | 2015, 2019, 2020, 2021, 2023, 2024 |
André Dufraisse | 5 | 1954, 1955, 1956, 1957, 1958 |
Albert Zweifel | 5 | 1976, 1977, 1978, 1979, 1986 |
Renato Longo | 4 | 1962, 1964, 1965, 1967 |
Roger Rondeaux | 3 | 1951, 1952, 1953 |
Rolf Wolfshohl | 3 | 1960, 1961, 1963 |
Roland Liboton | 3 | 1982, 1983, 1984 |
Mario De Clercq | 3 | 1998, 1999, 2002 |
Erwin Vervecken | 3 | 2001, 2006, 2007 |
Zdeněk Štybar | 3 | 2010, 2011, 2014 |
Wout van Aert | 3 | 2016, 2017, 2018 |
... |
Herrialdeak | Guztira | |||
---|---|---|---|---|
Belgika | 30 | 24 | 23 | 77 |
Herbehereak | 11 | 12 | 9 | 32 |
Frantzia | 10 | 8 | 16 | 34 |
Suitza | 7 | 13 | 11 | 31 |
Alemania | 6 | 7 | 6 | 19 |
Italia | 6 | 4 | 7 | 17 |
Txekiar Errepublika | 3 | 4 | 0 | 7 |
Erresuma Batua | 1 | 0 | 0 | 1 |
Emakumezkoak
Palmaresa
Urtea | Lekua | Lehen euskalduna | |||
---|---|---|---|---|---|
2000 | Sint-Michielsgestel | Hanka Kupfernagel | Louise Robinson | Daphny van den Brand | ez |
2001 | Tábor | Hanka Kupfernagel | Corine Dorland | Daphny van den Brand | ez |
2002 | Zolder | Laurence Leboucher | Hanka Kupfernagel | Daphny van den Brand | 30. Nekane Lasa |
2003 | Monopoli | Daphny van den Brand | Hanka Kupfernagel | Laurence Leboucher | ez |
2004 | Pontchâteau | Laurence Leboucher | Maryline Salvetat | Hanka Kupfernagel | 27. Nekane Lasa |
2005 | Sankt Wendel | Hanka Kupfernagel | Sabine Spitz | Mirjam Melchers | ez |
2006 | Zeddam | Marianne Vos | Hanka Kupfernagel | Daphny van den Brand | ez |
2007 | Hooglede-Gits | Maryline Salvetat | Katie Compton | Laurence Leboucher | ez |
2008 | Treviso | Hanka Kupfernagel | Marianne Vos | Laurence Leboucher | ez |
2009 | Hoogerheide | Marianne Vos | Hanka Kupfernagel | Katie Compton | ez |
2010 | Tábor | Marianne Vos | Hanka Kupfernagel | Daphny van den Brand | ez |
2011 | Sankt Wendel | Marianne Vos | Katie Compton | Kateřina Nash | ez |
2012 | Koksijde | Marianne Vos | Daphny van den Brand | Sanne Cant | ez |
2013 | Louisville | Marianne Vos | Katie Compton | Lucie Chainel-Lefèvre | ez |
2014 | Hoogerheide | Marianne Vos | Eva Lechner | Helen Wyman | ez |
2015 | Tábor | Pauline Ferrand-Prévo | Sanne Cant | Marianne Vos | ez |
2016 | Zolder | Thalita de Jong | Caroline Mani | Sanne Cant | ez |
2017 | Belvaux | Sanne Cant | Marianne Vos | Kateřina Nash | ez |
2018 | Valkenburg | Sanne Cant | Katie Compton | Lucinda Brand | ez |
2019 | Bogense | Sanne Cant | Lucinda Brand | Marianne Vos | ez |
2020 | Dübendorf | Ceylin Alvarado | Annemarie Worst | Lucinda Brand | 25. Paula Suárez |
2021 | Ostende | Lucinda Brand | Annemarie Worst | Denise Betsema | ez |
2022 | Fayetteville | Marianne Vos | Lucinda Brand | Silvia Persico | ez |
2023 | Hoogerheide | Fem van Empel | Puck Pieterse | Lucinda Brand | ez |
2024 | Tábor | Fem van Empel | Lucinda Brand | Puck Pieterse | ez |
Garaipenak
Txirrindularia | Garaipenak | Urteak |
---|---|---|
Marianne Vos | 8 | 2006, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2022 |
Hanka Kupfernagel | 4 | 2000, 2001, 2005, 2008 |
Sanne Cant | 3 | 2017, 2018, 2019 |
Laurence Leboucher | 2 | 2002, 2004 |
Fem van Empel | 2 | 2023, 2024 |
Daphny van den Brand | 1 | 2003 |
Maryline Salvetat | 1 | 2007 |
Pauline Ferrand-Prévo | 1 | 2015 |
Thalita de Jong | 1 | 2016 |
Ceylin Alvarado | 1 | 2020 |
Lucinda Brand | 1 | 2021 |
Herrialdeak | Guztira | |||
---|---|---|---|---|
Herbehereak | 14 | 10 | 13 | 37 |
Alemania | 4 | 6 | 1 | 11 |
Frantzia | 4 | 2 | 4 | 10 |
Belgika | 3 | 1 | 2 | 6 |
AEB | 0 | 4 | 1 | 5 |
Erresuma Batua | 0 | 1 | 1 | 2 |
Italia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Kanpo estekak
- Datuak: Q1147475
- Multimedia: UCI Cyclo-cross World Championships / Q1147475