1933ko Espainiako hauteskunde orokorrak
1933ko Espainiako hauteskunde orokorrek itzuli bakarra izan zuten: azaroaren 19an egin zutena hain zuzen ere. Emakumeek lehendabizikoz bozkatzeko eskubidea izan zuten.
Emaitzak
Confederación Española de Derechas Autónomas (CEDA) | 115 / 473 | 24,3 | — | |||||||
Partido Republicano Radical (PRR) | 102 / 473 | 21,6 | ▲ 12 | |||||||
Espainiako Langile Alderdi Sozialista (PSOE) | 59 / 473 | 12,5 | ▼ 56 | |||||||
Partido Agrario Español (PAE) | 30 / 473 | 6,3 | ▲ 15 | |||||||
Lliga Catalana | 24 / 473 | 5,1 | ▲ 22 | |||||||
Comunión Tradicionalista (CT) | 20 / 473 | 4,2 | ▲ 16 | |||||||
Eskuindar independenteak | 18 / 473 | 3,8 | ▲ 9 | |||||||
Kataluniako Ezker Errepublikarra (ERC) | 17 / 473 | 3,6 | ▼ 12 | |||||||
Partido Republicano Conservador (PRC) | 17 / 473 | 3,6 | ▲ 4 | |||||||
Renovación Española (RE) | 14 / 473 | 3,0 | — | |||||||
Eusko Alderdi Jeltzalea (EAJ) | 11 / 473 | 2,3 | ▲ 4 | |||||||
Partido Republicano Liberal Demócrata (PRLD) | 9 / 473 | 1,9 | ▲ 5 | |||||||
Partido Republicano Gallego (PRG) | 6 / 473 | 1,3 | ▼ 9 | |||||||
Acción Republicana (AR) | 5 / 473 | 1,1 | ▼ 21 | |||||||
Zentroko errepublikano independenteak | 1 / 473 | 1,1 | ▼ 3 | |||||||
Partido Republicano Democrático Federal (PRDF) | 4 / 473 | 0,8 | ▼ 12 | |||||||
Partido Republicano Radical Socialista Independiente (PRRSI) | 3 / 473 | 0,6 | — | |||||||
Partido Republicano Progresista (PRP) | 3 / 473 | 0,6 | ▼ 22 | |||||||
Unió Socialista de Catalunya (USC) | 3 / 473 | 0,6 | ▼ 1 | |||||||
Partido Republicano de Centro | 2 / 473 | 0,4 | ▬ 0 | |||||||
Partido Comunista de España (PCE) | 1 / 473 | 0,2 | ▲ 1 | |||||||
Partido Republicano Radical Socialista (PRRS) | 1 / 473 | 0,2 | ▼ 60 | |||||||
Partido Nacionalista Español (PNE) | 1 / 473 | 0,4 | — | |||||||
Falange Española (FE) | 1 / 473 | 0,4 | — | |||||||
Unió de Rabassaires | 1 / 473 | 0,4 | ▲ 1 | |||||||
Partido Regionalista de Mallorca (PRM) | 1 / 473 | 0,4 | — | |||||||
Guztira | 473 | 100,00 | ▲ 3 |
Hego Euskal Herriko diputatuak
Sakontzeko, irakurri: «Hego Euskal Herriko hauteskundeak Espainiako Bigarren Errepublikan»
Bilbo
6 eserleku: EAJk 4 eta ezkertiar koalizioak (PSOE-AR) 2 lortu zituzten.
- Jose Horn, EAJ, 57.547 boto.
- Manu Robles-Arangiz, EAJ, 57.258 boto.
- Juan Antonio Kareaga, EAJ, 57.195 boto.
- Ramon Bikuña, EAJ, 56.978 boto.
- Indalecio Prieto, PSOE, 51.190 boto.
- Manuel Azaña, AR, 50.979 boto.
Bizkaia
3 eserleku: EAJk 2 (gehiengoa) eta karlistek 1 lortu zituzten.
- Jose Antonio Agirre, EAJ, 39.882 boto.
- Eliodoro de la Torre, EAJ, 39.376 boto.
- Marcelino Oreja, CT, 20.259 boto.
Gipuzkoa
6 eserleku: EAJk 4 (gehiengoa) eta eskuindarrek 2 lortu zituzten.
- Jesus Maria Leizaola, EAJ, 56.449 boto.
- Telesforo Monzón, EAJ, 45.923 boto.
- Manuel Irujo, PNV, 45.742 boto.
- Juan Antonio Irazusta, EAJ, 45.427 boto.
- Rafael Pikabea, eskuindar independente, 42.636 boto.
- Ramiro Maeztu, RE, 22.320 boto.
Araba
2 eserleku: karlistek eta EAJk bana lortu zuten.
- José Luis Oriol, CT, 20.718 boto.
- Frantzisko Jabier Landaburu, EAJ, 11.525 boto.
Nafarroa
7 eserleku: denak eskuindar hautagaiak.
- Tomás Domínguez Arévalo, CT, 89.901 boto.
- Javier Martínez de Morentin, CT, 79.487 boto.
- Raimundo García García, eskuindar independente, 78.010 boto.
- Esteban Bilbao, CT, 77.714 boto.
- Rafael Aizpun, CEDA, 76.003 boto.
- Luis Arellano, CT, 72.377 boto.
- José Gafo, eskuindar independente, 65.276 boto.
Kanpo estekak
- Datuak: Q3132158