2009 World Fencing Championships
International fencing competition
2009 World Championships in Fencing | |
---|---|
Host city | Antalya, Turkey |
Date(s) | September 30 – October 8 |
← 2008 Beijing 2010 Paris → |
2009 World Fencing Championships was held at the Antalya Expo Center in Antalya, Turkey. The event took place from September 30 to October 8, 2009.
Medal summary
Men's events
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Foil | Andrea Baldini (ITA) | Zhu Jun (CHN) | Peter Joppich (GER) Artem Sedov (RUS) |
Épée | Anton Avdeev (RUS) | Matteo Tagliariol (ITA) | José Luis Abajo (ESP) Jérôme Jeannet (FRA) |
Sabre | Nicolas Limbach (GER) | Rareș Dumitrescu (ROU) | Tamás Decsi (HUN) Luigi Tarantino (ITA) |
Team Foil | Italy | Germany | Russia |
Team Épée | France | Hungary | Poland |
Team Sabre | Romania | Italy | Hungary |
Women's events
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Sabre | Mariel Zagunis (USA) | Olha Kharlan (UKR) | Carole Vergne (FRA) Orsolya Nagy (HUN) |
Foil details | Aida Shanayeva (RUS) | Jeon Hee-sook (KOR) | Arianna Errigo (ITA) Elisa Di Francisca (ITA) |
Épée | Lyubov Shutova (RUS) | Sherraine Schalm (CAN) | Sonja Tol (NED) Anfisa Pochkalova (UKR) |
Team Sabre | Ukraine | France | China |
Team Foil | Italy | Russia | Germany |
Team Épée | Italy | Poland | Germany |
Medal table
Rank | Nation | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Italy (ITA) | 4 | 2 | 3 | 9 |
2 | Russia (RUS) | 3 | 1 | 2 | 6 |
3 | Germany (GER) | 1 | 1 | 3 | 5 |
4 | France (FRA) | 1 | 1 | 2 | 4 |
5 | Ukraine (UKR) | 1 | 1 | 1 | 3 |
6 | Romania (ROU) | 1 | 1 | 0 | 2 |
7 | United States (USA) | 1 | 0 | 0 | 1 |
8 | Hungary (HUN) | 0 | 1 | 3 | 4 |
9 | China (CHN) | 0 | 1 | 1 | 2 |
Poland (POL) | 0 | 1 | 1 | 2 | |
11 | Canada (CAN) | 0 | 1 | 0 | 1 |
South Korea (KOR) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
13 | Netherlands (NED) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Spain (ESP) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totals (14 entries) | 12 | 12 | 18 | 42 |
Results overview
Men
Foil individual
3 October - Final
Position | Name | Country |
---|---|---|
1. | Andrea Baldini | Italy |
2. | Zhu Jun | China |
3. | Peter Joppich | Germany |
3. | Artem Sedov | Russia |
5. | Andrea Cassarà | Italy |
6. | Radosław Glonek | Poland |
7. | Kurt Getz | United States |
8. | Shi Jialuo | China |
Quarter-finals | Semi-finals | Final | ||||||||
Peter Joppich | 15 | |||||||||
Radosław Glonek | 14 | |||||||||
Peter Joppich | 11 | |||||||||
Zhu Jun | 15 | |||||||||
Zhu Jun | 15 | |||||||||
Kurt Getz | 5 | |||||||||
Zhu Jun | 11 | |||||||||
Andrea Baldini | 15 | |||||||||
Andrea Cassarà | 14 | |||||||||
Andrea Baldini | 15 | |||||||||
Andrea Baldini | 15 | |||||||||
Artem Sedov | 6 | |||||||||
Shi Jialuo | 7 | |||||||||
Artem Sedov | 15 | |||||||||
Épée individual
4 October - Final
Position | Name | Country |
---|---|---|
1. | Anton Avdeev | Russia |
2. | Matteo Tagliariol | Italy |
3. | José Luis Abajo | Spain |
3. | Jérôme Jeannet | France |
5. | Joaquim Videira | Portugal |
6. | Guillermo Madrigal Sardinas | Cuba |
7. | Krzysztof Mikołajczak | Poland |
8. | Seung Hwa-jung | South Korea |
Quarter-finals | Semi-finals | Final | ||||||||
Guillermo Madrigal Sardinas | 14 | |||||||||
José Luis Abajo | 15 | |||||||||
José Luis Abajo | 6 | |||||||||
Anton Avdeev | 15 | |||||||||
Seung Hwa-jung | 10 | |||||||||
Anton Avdeev | 15 | |||||||||
Anton Avdeev | 15 | |||||||||
Matteo Tagliariol | 14 | |||||||||
Joaquim Videira | 13 | |||||||||
Matteo Tagliariol | 15 | |||||||||
Matteo Tagliariol | 15 | |||||||||
Jérôme Jeannet | 11 | |||||||||
Krzysztof Mikołajczak | 10 | |||||||||
Jérôme Jeannet | 15 | |||||||||
Sabre individual
5 October - Final
Position | Name | Country |
---|---|---|
1. | Nicolas Limbach | Germany |
2. | Rareș Dumitrescu | Romania |
3. | Luigi Tarantino | Italy |
3. | Tamás Decsi | Hungary |
5. | Aldo Montano | Italy |
6. | Florin Zalomir | Romania |
7. | Oh Eun-seok | South Korea |
8. | Vladimir Lukashenko | Ukraine |
Quarter-finals | Semi-finals | Final | ||||||||
Nicolas Limbach | 15 | |||||||||
Oh Eun-seok | 10 | |||||||||
Nicolas Limbach | 15 | |||||||||
Luigi Tarantino | 9 | |||||||||
Luigi Tarantino | 15 | |||||||||
Vladimir Lukashenko | 12 | |||||||||
Nicolas Limbach | 15 | |||||||||
Rareș Dumitrescu | 11 | |||||||||
Aldo Montano | 14 | |||||||||
Rareș Dumitrescu | 15 | |||||||||
Rareș Dumitrescu | 15 | |||||||||
Tamás Decsi | 10 | |||||||||
Tamás Decsi | 15 | |||||||||
Florin Zalomir | 13 | |||||||||
Foil team
6 October - Final
Position | Country | Name |
---|---|---|
1. | Italy | Andrea Baldini Andrea Cassarà Stefano Barrera Simone Vanni |
2. | Germany | Peter Joppich Benjamin Kleibrink André Weßels Sebastian Bachmann |
3. | Russia | Aleksandr Stukalin Artem Sedov Renal Ganeev Aleksey Khovanskiy |
4. | China | Zhu Jun Jialuo Shi Liangcai Huang Sheng Lei |
5. | Japan | Yuki Ota Yusuke Fukuda Kyoya Ichikawa Kenta Chiwa |
6. | United Kingdom | Richard Kruse Jamie Kenber Laurence Halsted Edward Jefferies |
7. | France | Gregory Koenig Brice Guyart Erwann Le Péchoux Térence Joubert |
8. | Poland | Radosław Glonek Sławomir Mocek Tomasz Ciepły Marcin Zawada |
Quarter-finals | Semi-finals | Final | ||||||||
Italy | 45 | |||||||||
Japan | 35 | |||||||||
Italy | 35 | |||||||||
China | 34 | |||||||||
France | 33 | |||||||||
China | 34 | |||||||||
Italy | 45 | |||||||||
Germany | 41 | |||||||||
Germany | 45 | |||||||||
Poland | 37 | |||||||||
Germany | 42 | |||||||||
Russia | 40 | Third place | ||||||||
United Kingdom | 33 | |||||||||
Russia | 34 | |||||||||
China | 31 | |||||||||
Russia | 40 | |||||||||
Epée team
7 October - Final
Position | Country | Name |
---|---|---|
1. | France | Jérôme Jeannet Ulrich Robeiri Jean-Michel Lucenay Gauthier Grumier |
2. | Hungary | Péter Somfai András Rédli Géza Imre Gábor Boczkó |
3. | Poland | Krzysztof Mikołajczak Tomasz Motyka Radosław Zawrotniak Adam Wiercioch |
4. | Germany | Jörg Fiedler Christoph Kneip Martin Schmitt Sven Schmid |
5. | Switzerland | Max Heinzer Fabian Kauter Michael Kauter Benjamin Steffen |
6. | South Korea | Jung Jin-sun Jung Seung-hwa Kim Won-jin Park Kyoung-doo |
7. | Italy | Diego Confalonieri Francesco Martinelli Alfredo Rota Matteo Tagliariol |
8. | Ukraine | Igor Reyzlin Bohdan Nikishyn Vitaly Medvedev Maksym Khvorost |
Quarter-finals | Semi-finals | Final | ||||||||
France | 45 | |||||||||
Switzerland | 41 | |||||||||
France | 45 | |||||||||
Poland | 30 | |||||||||
Ukraine | 21 | |||||||||
Poland | 22 | |||||||||
France | 45 | |||||||||
Hungary | 41 | |||||||||
Hungary | 45 | |||||||||
South Korea | 33 | |||||||||
Hungary | 45 | |||||||||
Germany | 38 | Third place | ||||||||
Germany | 45 | |||||||||
Italy | 39 | |||||||||
Poland | 23 | |||||||||
Germany | 22 | |||||||||
Sabre team
8 October - Final
Position | Country | Name |
---|---|---|
1. | Romania | Rareș Dumitrescu Florin Zalomir Tiberiu Dolniceanu Cosmin Hănceanu |
2. | Italy | Aldo Montano Luigi Tarantino Diego Occhiuzzi Giampiero Pastore |
3. | Hungary | Tamás Decsi Nikolász Iliász Balázs Lontay Áron Szilágyi |
4. | Russia | Vardan Kosikov Nikolay Kovalev Ilia Mokretsov Veniamin Reshetnikov |
5. | China | He Wei Ke Lu Jiang Liu Xiao Zhong Man |
6. | Belarus | Dmitri Lapkes Aliaksei Likhacheuski Aliaksandr Buikevich Valery Pryiemka |
7. | United States | Daryl Homer Benjamin Igoe Timothy Morehouse James Williams |
8. | France | Boris Sanson Julien Pillet Nicolas Lopez Vincent Anstett |
Quarter-finals | Semi-finals | Final | ||||||||
France | 41 | |||||||||
Romania | 45 | |||||||||
Romania | 45 | |||||||||
Hungary | 29 | |||||||||
Belarus | 44 | |||||||||
Hungary | 45 | |||||||||
Romania | 45 | |||||||||
Italy | 44 | |||||||||
United States | 32 | |||||||||
Russia | 45 | |||||||||
Russia | 43 | |||||||||
Italy | 45 | Third place | ||||||||
China | 44 | |||||||||
Italy | 45 | |||||||||
Hungary | 45 | |||||||||
Russia | 44 | |||||||||
Women
Sabre individual
3 October - Final
Position | Name | Country |
---|---|---|
1. | Mariel Zagunis | United States |
2. | Olha Kharlan | Ukraine |
3. | Carole Vergne | France |
3. | Orsolya Nagy | Hungary |
5. | Sofiya Velikaya | Russia |
6. | Yekaterina Dyachenko | Russia |
7. | Olena Khomrova | Ukraine |
8. | Bogna Jóźwiak | Poland |
Quarter-finals | Semi-finals | Final | ||||||||
Mariel Zagunis | 15 | |||||||||
Olena Khomrova | 8 | |||||||||
Mariel Zagunis | 15 | |||||||||
Carole Vergne | 12 | |||||||||
Carole Vergne | 15 | |||||||||
Yekaterina Dyachenko | 6 | |||||||||
Mariel Zagunis | 15 | |||||||||
Olha Kharlan | 6 | |||||||||
Sophia Velikaia | 9 | |||||||||
Orsolya Nagy | 15 | |||||||||
Orsolya Nagy | 7 | |||||||||
Olha Kharlan | 15 | |||||||||
Bogna Jóźwiak | 7 | |||||||||
Olha Kharlan | 15 | |||||||||
Foil individual
4 October - Final
Position | Name | Country |
---|---|---|
1. | Aida Shanayeva | Russia |
2. | Jeon Hee-sook | South Korea |
3. | Arianna Errigo | Italy |
3. | Elisa Di Francisca | Italy |
5. | Valentina Vezzali | Italy |
6. | Yuliya Biryukova | Russia |
7. | Larisa Korobeynikova | Russia |
8. | Astrid Guyart | France |
Quarter-finals | Semi-finals | Final | ||||||||
Larisa Korobeynikova | 4 | |||||||||
Jeon Hee-sook | 15 | |||||||||
Jeon Hee-sook | 15 | |||||||||
Arianna Errigo | 11 | |||||||||
Astrid Guyart | 10 | |||||||||
Arianna Errigo | 15 | |||||||||
Jeon Hee-sook | 11 | |||||||||
Aida Shanayeva | 12 | |||||||||
Aida Shanayeva | 15 | |||||||||
Yuliya Biryukova | 4 | |||||||||
Aida Shanayeva | 15 | |||||||||
Elisa Di Francisca | 6 | |||||||||
Elisa Di Francisca | 15 | |||||||||
Valentina Vezzali | 10 | |||||||||
Epée individual
5 October - Final
Position | Name | Country |
---|---|---|
1. | Lyubov Shutova | Russia |
2. | Sherraine Schalm | Canada |
3. | Anfisa Pochkalova | Ukraine |
3. | Sonja Tol | Netherlands |
5. | Britta Heidemann | Germany |
6. | Laura Flessel-Colovic | France |
7. | Anqi Xu | China |
8. | Danuta Dmowska-Andrzejuk | Poland |
Quarter-finals | Semi-finals | Final | ||||||||
Britta Heidemann | 12 | |||||||||
Anfisa Pochkalova | 15 | |||||||||
Anfisa Pochkalova | 3 | |||||||||
Lubov Shutova | 15 | |||||||||
Lyubov Shutova | 8 | |||||||||
Laura Flessel-Colovic | 7 | |||||||||
Lyubov Shutova | 9 | |||||||||
Sherraine Schalm | 8 | |||||||||
Anqi Xu | 12 | |||||||||
Sonja Tol | 15 | |||||||||
Sonja Tol | 11 | |||||||||
Sherraine Schalm | 15 | |||||||||
Danuta Dmowska-Andrzejuk | 10 | |||||||||
Sherraine Schalm | 11 | |||||||||
Sabre team
6 October - Final
Position | Country | Name |
---|---|---|
1. | Ukraine | Olha Kharlan Olena Khomrova Olha Zhovnir Halyna Pundyk |
2. | France | Cécilia Berder Léonore Perrus Carole Vergne Mary Solenne |
3. | China | Bao Yingying Li Fei Ni Hong Chen Xiaodong |
4. | Russia | Svetlana Kormilitsyna Sofiya Velikaya Yekaterina Dyachenko Yuliya Gavrilova |
5. | Italy | Ilaria Bianco Livia Stagni Gioia Marzocca Irene Vecchi |
6. | United States | Daria Schneider Monica Aksamit Dagmara Wozniak Mariel Zagunis |
7. | Poland | Bogna Jóźwiak Katarzyna Kędziora Aleksandra Socha Irena Więckowska |
8. | Germany | Anna Limbach Stefanie Kubissa Alexandra Bujdoso Sibylle Klemm |
Quarter-finals | Semi-finals | Final | ||||||||
Ukraine | 45 | |||||||||
Italy | 39 | |||||||||
Ukraine | 45 | |||||||||
China | 34 | |||||||||
Poland | 30 | |||||||||
China | 45 | |||||||||
Ukraine | 45 | |||||||||
France | 38 | |||||||||
United States | 34 | |||||||||
France | 45 | |||||||||
France | 45 | |||||||||
Russia | 43 | Third place | ||||||||
Germany | 36 | |||||||||
Russia | 45 | |||||||||
China | 45 | |||||||||
Russia | 41 | |||||||||
Foil team
7 October - Final
Position | Country | Name |
---|---|---|
1. | Italy | Valentina Vezzali Margherita Granbassi Arianna Errigo Elisa Di Francisca |
2. | Russia | Aida Shanayeva Larisa Korobeynikova Yuliya Biryukova Kamilla Gafurzianova |
3. | Germany | Maria Bartkowski Katja Waechter Anja Schache Carolin Golubytskyi |
4. | Romania | Andreea Andrei Cristina Stahl Cristina Ghiță Maria Udrea |
5. | China | Jinyan Chen Huili Dai Yun Shi Wan Wen Su |
6. | South Korea | Jeon Hee-sook Jung Gil-ok Nam Hyun-hee Seo Mi-jung |
7. | United States | Ambika Singh Doris Willette Lee Kiefer Nzingha Prescod |
8. | Ukraine | Kateryna Chentsova Olena Khismatulina Olga Leleyko Anastasiya Moskovska |
Quarter-finals | Semi-finals | Final | ||||||||
Italy | 45 | |||||||||
South Korea | 35 | |||||||||
Italy | 45 | |||||||||
Romania | 37 | |||||||||
Romania | 35 | |||||||||
United States | 23 | |||||||||
Italy | 45 | |||||||||
Russia | 33 | |||||||||
Germany | 35 | |||||||||
Ukraine | 23 | |||||||||
Germany | 35 | |||||||||
Russia | 36 | Third place | ||||||||
China | 39 | |||||||||
Russia | 45 | |||||||||
Romania | 30 | |||||||||
Germany | 42 | |||||||||
Épée team
8 October - Final
Position | Country | Name |
---|---|---|
1. | Italy | Francesca Quondamcarlo Cristiana Cascioli Bianca Del Carretto Nathalie Moellhausen |
2. | Poland | Danuta Dmowska-Andrzejuk Małgorzata Bereza Magdalena Piekarska Ewa Nelip |
3. | Germany | Imke Duplitzer Britta Heidemann Marijana Markovic Monika Sozanska |
4. | France | Laura Flessel-Colovic Maureen Nisima Hajnalka Kiraly Picot Vanessa Galantine |
5. | Russia | Lyubov Shutova Tatiana Logunova Yana Zvereva Olga Kochneva |
6. | Romania | Simona Alexandru Ana Maria Brânză Anca Măroiu Iuliana Măceșeanu |
7. | Hungary | Emese Szász Emese Takács Hajnalka Tóth Katalin Izsó |
8. | China | Cao Yulian Luo Xiaojuan Sun Yujie Xu Anqi |
Quarter-finals | Semi-finals | Final | ||||||||
France | 38 | |||||||||
Hungary | 33 | |||||||||
France | 28 | |||||||||
Italy | 29 | |||||||||
Italy | 32 | |||||||||
Romania | 31 | |||||||||
Italy | 45 | |||||||||
Poland | 31 | |||||||||
Poland | 18 | |||||||||
China | 17 | |||||||||
Poland | 29 | |||||||||
Germany | 28 | Third place | ||||||||
Russia | 21 | |||||||||
Germany | 22 | |||||||||
Germany | 45 | |||||||||
France | 35 | |||||||||
See also
External links
- Official Website[permanent dead link]
- Results
- v
- t
- e
- 1937
- 1938
- 1947
- 1948
- 1949
- 1950
- 1951
- 1952
- 1953
- 1954
- 1955
- 1956
- 1957
- 1958
- 1959
- 1961
- 1962
- 1963
- 1965
- 1966
- 1967
- 1969
- 1970
- 1971
- 1973
- 1974
- 1975
- 1977
- 1978
- 1979
- 1981
- 1982
- 1983
- 1985
- 1986
- 1987
- 1988
- 1989
- 1990
- 1991
- 1992
- 1993
- 1994
- 1995
- 1997
- 1998
- 1999
- 2000
- 2001
- 2002
- 2003
- 2004
- 2005
- 2006
- 2007
- 2008
- 2009
- 2010
- 2011
- 2012
- 2013
- 2014
- 2015
- 2016
- 2017
- 2018
- 2019
- 2022
- 2023
- 2025