Natació als Jocs Olímpics d'estiu de 1996
Tipus | natació als Jocs Olímpics |
---|---|
Part de | Jocs Olímpics d'Estiu de 1996 |
Nombre de participants | 762 |
Localització i Dates | |
Localització | Georgia Tech Campus Recreation Center (en) (Atlanta) 33° 46′ 33″ N, 84° 24′ 15″ O / 33.7757°N,84.4041°O / 33.7757; -84.4041 |
Estat | Estats Units d'Amèrica |
Interval de temps | 20 juliol 1996 – 26 juliol 1996 |
Data | 1996 |
Competició | |
Resultat | |
100 m papallona femení | Amy Van Dyken |
100 m papallona masculí | Denís Pankràtov |
100 m esquena femení | Beth Botsford |
100 m braça masculí | Frederik Deburghgraeve |
100 m lliures femení | Le Jingyi |
100 m braça femení | Penelope Heyns |
200 m esquena femení | Krisztina Egerszegi |
200 m estils femení | Michelle Smith |
100 m lliures masculí | Aleksandr Popov |
1500 m lliures masculí | Kieren Perkins |
200 m papallona femení | Susie O'Neill |
200 m papallona masculí | Denís Pankràtov |
200 m esquena masculí | Brad Bridgewater |
200 m estils masculí | Attila Czene |
200 m braça masculí | Norbert Rózsa |
400 m estils masculí | Tom Dolan |
200 m braça femení | Penelope Heyns |
400 m estils femení | Michelle Smith |
200 m lliures femení | Claudia Poll Ahrens |
100 m esquena masculí | Jeff Rouse |
400 metres lliures femení | Michelle Smith |
200 m lliures masculí | Danyon Loader |
50 m lliures masculí | Aleksandr Popov |
800 m lliures femení | Brooke Bennett |
400 metres lliures masculins | Danyon Loader |
50 m lliures femení | Amy Van Dyken |
← 1992 2000 → |
Als Jocs Olímpics d'Estiu de 1996 celebrats a la ciutat d'Atlanta (Estats Units d'Amèrica) es disputaren 32 proves de natació, 16 en categoria masculina i 16 en categoria femenina. La competició es desenvolupà al Georgia Tech Aquatic Center.
Participaren un total de 762 nedadors, entre ells 417 homes i 345 dones, de 117 comitès nacionals diferents.
Resum de medalles
Categoria masculina
Prova | Or | Argent | Bronze | |||
50 m lliures Detalls | Aleksandr Popov | 22.13 | Gary Hall | 22.26 | Fernando Scherer | 22.29 |
100 m lliures Detalls | Aleksandr Popov | 48.74 | Gary Hall | 48.81 | Gustavo Borges | 49.02 |
200 m lliures Detalls | Danyon Loader | 1:47.63 | Gustavo Borges | 1:48.08 | Daniel Kowalski | 1:48.25 |
400 m lliures Detalls | Danyon Loader | 3:47.97 | Paul Palmer | 3:49.00 | Daniel Kowalski | 3:49.39 |
1.500 m lliures Detalls | Kieren Perkins | 14:56.4 | Daniel Kowalski | 15:02.4 | Graeme Smith | 15:02.4 |
100 m esquena Detalls | Jeff Rouse | 54.10 | Rodolfo Falcon | 54.98 | Neisser Bent | 55.02 |
200 m esquena Detalls | Brad Bridgewater | 1:58.54 | Tripp Schwenk | 1:58.99 | Emanuele Merisi | 1:59.18 |
100 m braça Detalls | Fred Deburghgraeve | 1:00.65 | Jeremy Linn | 1:00.77 | Mark Warnecke | 1:01.33 |
200 m braça Detalls | Norbert Rózsa | 2:12.57 | Károly Güttler | 2:13.03 | Andrei Kornéiev | 2:13.17 |
100 m papallona Detalls | Denís Pankràtov | 52.27 | Scott Miller | 52.53 | Vladislav Kulikov | 53.13 |
200 m papallona Detalls | Denís Pankràtov | 1:56.51 | Tom Malchow | 1:57.44 | Scott Goodman | 1:57.48 |
200 m estils Detalls | Attila Czene | 1:59.91 | Jani Sievinen | 2:00.13 | Curtis Myden | 2:01.13 |
400 m estils Detalls | Tom Dolan | 4:14.90 | Eric Namesnik | 4:15.25 | Curtis Myden | 4:16.28 |
4x100 m lliures Detalls | Estats Units Jon Olsen Josh Davis Bradley Schumacher Gary Hall David Fox* Scott Tucker* | 3:15.41 | Rússia Roman Iegórov Aleksandr Popov Vladímir Predkin Vladímir Pixnenko Denís Pimankov* | 3:17.06 | Alemanya Christian Tröger Bengt Zikarsky Björn Zikarsky Mark Pinger Alexander Luderitz* | 3:17.20 |
4x200 m lliures Detalls | Estats Units Josh Davis Joe Hudepohl Bradley Schumacher Ryan Berube Jon Olsen* | 7:14.84 | Suècia Christer Wallin Anders Holmertz Lars Frölander Anders Lyrbring | 7:17.56 | Alemanya Aimo Heilmann Christian Keller Christian Tröger Steffen Zesner K. Dubrovin* Oliver Lampe* | 7:17.71 |
4x100 m estils Detalls | Estats Units Jeff Rouse Jeremy Linn Mark Henderson Gary Hall Josh Davis* Kurt Grote* John Hargis* Tripp Schwenk* | 3:34.84 | Rússia Vladímir Selkov Stanislav Lopukhov Denís Pankràtov Aleksandr Popov Roman Ivanovski* Vladislav Kulikov* Roman Iegórov* | 3:37.55 | Austràlia Steven Dewick Phil Rogers Scott Miller Michael Klim Toby Haenen* | 3:39.56 |
* Nedadors que participaren en les sèries de classificació i que també foren guardonats amb la corresponent medalla.
Categoria femenina
Prova | Or | Argent | Bronze | |||
50 m lliures Detalls | Amy Van Dyken | 24.87 | Le Jingyi | 24.90 | Sandra Völker | 25.14 |
100 m lliures Detalls | Le Jingyi | 54.50 | Sandra Völker | 54.88 | Angel Martino | 54.93 |
200 m lliures Detalls | Claudia Poll | 1:58.16 | Franziska van Almsick | 1:58.57 | Dagmar Hase | 1:59.56 |
400 m lliures Detalls | Michelle Smith | 4:07.25 | Dagmar Hase | 4:08.30 | Kirsten Vlieghuis | 4:08.70 |
800 m lliures Detalls | Brooke Bennett | 8:27.89 | Dagmar Hase | 8:29.91 | Kirsten Vlieghuis | 8:30.84 |
100 m esquena Detalls | Beth Botsford | 1:01.19 | Whitney Hedgepeth | 1:01.47 | Marianne Kriel | 1:02.12 |
200 m esquena Detalls | Krisztina Egerszegi | 2:07.83 | Whitney Hedgepeth | 2:11.98 | Cathleen Rund | 2:12.06 |
100 m braça Detalls | Penelope Heyns | 1:07.73 | Amanda Beard | 1:08.09 | Samantha Riley | 1:09.18 |
200 m braça Detalls | Penelope Heyns | 2:25.41 | Amanda Beard | 2:25.75 | Ágnes Kovács | 2:26.57 |
100 m papallona Detalls | Amy Van Dyken | 59.13 | Liu Limin | 59.14 | Angel Martino | 59.23 |
200 m papallona Detalls | Susie O'Neill | 2:07.76 | Petria Thomas | 2:09.82 | Michelle Smith | 2:09.91 |
200 m estils Detalls | Michelle Smith | 2:13.93 | Marianne Limpert | 2:14.35 | Lin Li | 2:14.74 |
400 m estils Detalls | Michelle Smith | 4:39.18 | Allison Wagner | 4:42.03 | Krisztina Egerszegi | 4:42.53 |
4x100 m lliures Detalls | Estats Units Angel Martino Amy Van Dyken Catherine Fox Jenny Thompson Lisa Jacob* Melanie Valerio* | 3:39.29 | R.P. de la Xina Le Jingyi Na Chao Yun Nian Shan Ying | 3:40.48 | Alemanya Sandra Völker Simone Osygus Antje Buschschulte Franziska van Almsick Meike Freitag* | 3:41.48 |
4x200 m lliures Detalls | Estats Units Trina Jackson Cristina Teuscher Sheila Taormina Jenny Thompson Lisa Jacob* Annette Salmeen* Ashley Whitney* | 7:59.87 | Alemanya Franziska van Almsick Kerstin Kielgass Anke Scholz Dagmar Hase Meike Freitag* Simone Osygus* | 8:01.55 | Austràlia Julia Greville Nicole Stevenson Emma Johnson Susie O'Neill Lise Mackie* | 8:05.47 |
4x100 m estils Detalls | Estats Units Beth Botsford Amanda Beard Angel Martino Amy Van Dyken Catherine Fox* Whitney Hedgepeth* Kristine Quance* Jenny Thompson* | 4:02.88 | Austràlia Nicole Stevenson Samantha Riley Susie O'Neill Sarah Ryan Helen Denman* Angela Kennedy* | 4:05.08 | R.P. de la Xina Chen Yan Han Xue Cai Huijue Shan Ying | 4:07.34 |
* Nedadores que participaren en les sèries de classificació i que també foren guardonats amb la corresponent medalla.
Medaller
Posició | País | Total | |||
---|---|---|---|---|---|
1 | Estats Units | 13 | 11 | 2 | 26 |
2 | Rússia | 4 | 2 | 2 | 8 |
3 | Hongria | 3 | 1 | 2 | 6 |
4 | Irlanda | 3 | 0 | 1 | 4 |
5 | Austràlia | 2 | 4 | 6 | 12 |
6 | Sud-àfrica | 2 | 0 | 1 | 3 |
7 | Nova Zelanda | 2 | 0 | 0 | 2 |
8 | R.P. de la Xina | 1 | 3 | 2 | 6 |
9 | Bèlgica | 1 | 0 | 0 | 1 |
Costa Rica | 1 | 0 | 0 | 1 | |
11 | Alemanya | 0 | 5 | 7 | 12 |
12 | Brasil | 0 | 1 | 2 | 3 |
Canadà | 0 | 1 | 2 | 3 | |
14 | Regne Unit | 0 | 1 | 1 | 2 |
Cuba | 0 | 1 | 1 | 2 | |
16 | Finlàndia | 0 | 1 | 0 | 1 |
Suècia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
18 | Països Baixos | 0 | 0 | 2 | 2 |
19 | Itàlia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Enllaços externs
A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: Natació als Jocs Olímpics d'estiu de 1996
- (anglès) www.olympic.org - Cercador olímpic
- (anglès) www.sports-reference.com - Natació 1996 Arxivat 2016-06-24 a Wayback Machine.